Nowe wymogi dla przewoźników w Wielkiej Brytanii – odroczenie o kilka miesięcy

Fot. Sachs Trans

Sytuacja w transporcie do Wielkiej Brytanii nieco się unormowała. Władze kraju podjęły też decyzję, że w najbliższych miesiącach nie będą tych przewozów dodatkowo komplikowały.

Według pierwotnego harmonogramu, już w kwietniu w życie miały zejść zaostrzone zasady celne, czy dodatkowe wymogi w zakresie zgłaszania produktów pochodzenia zwierzęcego. Wszystko to oznaczałoby dla przewoźników jeszcze więcej formalności i rosnącą szansę na przestoje. Harmonogram został jednak zmieniony i większość nowych zasad zostanie wprowadzona z ośmiomiesięcznym opóźnieniem.

Oto nowe daty, oficjalnie opublikowane na rządowej stronie brexit.gov.pl:

  • Wymogi dotyczące produktów pochodzenia zwierzęcego (POAO), niektórych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego (ABP) i żywności wysokiego ryzyka niepochodzącej od zwierząt (HRFNAO) wejdą w życie dopiero od dnia 1 października 2021 r. Wymogi dotyczące eksportowego świadectwa zdrowia dla POAO i niektórych ABP wejdą w życie również od 1 października 2021 r.
  • Nadal wymagane będą deklaracje celne importowe, ale możliwość korzystania z odroczonego zgłoszenia, w tym składania zgłoszeń uzupełniających do sześciu miesięcy po przywiezieniu towarów, została przedłużona do 1 stycznia 2022 r.
  • Deklaracje bezpieczeństwa (safety and security declarations) w  imporcie nie będą wymagane aż do
    1 stycznia 2022 r.
  • Fizyczne kontrole SPS w odniesieniu do POAO, niektórych produktów ABP i HRFNAO nie będą wymagane na granicy aż do 1 stycznia 2022 r. Od tej daty kontrole odbywać się będą w punktach kontroli granicznej.
  • Od 1 stycznia 2022 r.  fizyczne kontrole SPS roślin wysokiego ryzyka będą odbywać się w punktach kontroli granicznej, a nie w miejscu przeznaczenia jak ma to miejsce obecnie.
  • Wymogi przed zgłoszeniem i kontrole dokumentacji, w tym świadectwa fitosanitarne, będą wymagane dla roślin i produktów roślinnych niskiego ryzyka i zostaną wprowadzone od 1 stycznia 2022 r.
  • Od marca 2022 r. w punktach kontroli granicznej będą odbywały się kontrole żywych zwierząt oraz roślin i produktów roślinnych niskiego ryzyka.

Źródło zdjęcia: Z karnetem TIR w trasę z Polski do Anglii – pierwszy taki przejazd w Sachs Transie