Nowe wozy dla Specnazu, bazujące na Kamazie 43502 – ciężarowe podwozie połączono z silnikiem V8

kamaz_43502

Rosyjskie siły specjalne, powszechnie znane jako Specnaz, otrzymały pierwszą partię dziesięciu nowych wozów pancernych. Z zewnątrz wyglądają one niczym konstrukcje typowo wojskowe, z silnikiem przed kabiną. Pod opancerzonym nadwoziem kryje się jednak technologia znana z ciężarówek marki Kamaz.

Bazą do zbudowania nowego pojazdu, w rosyjskim wojsku określanego jako „Patrol”, jest Kamaz 43502. To terenowa ciężarówka z napędem 4×4, znana także w naszym kraju. W ubiegłym roku Kamaza 43502 otrzymało bowiem OSP Sabnie, oczywiście z typowo strażacką zabudową. Zdjęcie tego pojazdu można zobaczyć powyżej.

Wróćmy jednak do „Patrola”. Pojazd ten ma 7,16 metra długości, gotowy do jazdy waży 13,5 tony i może osiągać do 100 km/h. Pod wysuniętą maską pracuje natomiast jednostka napędowa marki Kamaz – jest to stare dobre V8, z pojemności 11,7 litra generująca 260 KM. Mowa tutaj oczywiście o silniku diesla, spełniającym normy ekologiczne Euro 4.

Zaznaczę jeszcze, że pierwsze prototypy „Patrola” były wyposażone w silniki amerykańskiej marki Cummins, o pojemności 6,7 litra. Taki sam silnik znajdziemy też we wspomnianym wozie strażackim z Polski. Ostatecznie jednak Rosjanie zadecydowali, że do ich wojskowych maszyn trafią większe i mniej wysilone jednostki Kamaza.

Oto nagranie z rosyjskiej telewizji, szerzej prezentujące „Patrole”: