Nowe tachografy już za miesiąc – urządzeń brakuje, więc polskie firmy apelują do KE

Antena DSRC do zdalnej kontroli tachografów

21 sierpnia 2023 roku, czyli już za miesiąc, wymagania prawne dla przewoźników po raz kolejny zostaną zaostrzone. Problem jednak w tym, że osiągnięcie zgodności z tymi wymaganiami może być przez pewien czas niemożliwe. Przewoźnicy muszą bowiem sięgnąć po nowe tachografy, a tych na rynku po prostu brakuje, gdyż producenci nie nadążają z zapotrzebowaniem.

Od wymienionej na wstępie daty inteligentne tachografy drugiej generacji będą obowiązkowym wyposażeniem wszystkich nowo rejestrowanych ciężarówek w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Norwegii oraz Szwajcarii. Jednocześnie posiadanie takiego tachografu – nawet w ciężarówce używanej – stanie się wymogiem przy wykonywaniu zagranicznych doładunków bez konieczności zgłaszania kierowcy do unijnego systemu delegowania. Innymi słowy, kto po 21 sierpnia nie wymieni swojego tachografu na nowy, ten przy doładowywaniu ciężarówki w innym kraju członkowskim, na trasie przewozu dwustronnego, będzie musiał zgłaszać swojego kierowcę jako pracownika delegowanego.

Na pewno są już całe tysiące firm transportowych, które właśnie po 21 sierpnia 2023 roku mają odebrać swoje nowe ciężarówki. Sporo może być też firm, które chciałyby wymienić tachografy na nowe, by zachować możliwość wykonywania zagranicznych doładunków bez obwarowania delegowaniem. Tymczasem, na miesiąc przed wejściem nowych wymagań w życie, nowych tachograf ma zwyczajnie brakować. Stąd też apel, który w dniu wczorajszym organizacja Transport Logistyka Polska przesłała do Komisji Europejskiej.

TLP proponuje, by doładunki bez nowych tachografów, a jednocześnie bez delegowania kierowców, pozostały legalne co najmniej do 30 grudnia 2023 roku. To dałoby przewoźnikom dodatkowe kilka miesięcy na dostosowanie floty. Organizacja wskazała też na prawdopodobne opóźnienia w dostawach nowych pojazdów do przewoźników, w związku z utrudnionymi zakupami tachografów przez dealerów. Padło przy tym bardzo trafne pytanie, mianowicie: dlaczego to firmy transportowe mają ponosić ciężar takiej sytuacji? Przy okazji TLP zadało też kilka pytań dodatkowych. Komisję poproszono między innymi o potwierdzenie, że stare karty do tachografu będą kompatybilne z nowymi urządzeniami. To pytanie o tyle trafne, że nowy tachograf ma przecież zapisywać dane z 56 dni, zamiast dotychczasowych 28 dni. Jeśli natomiast szukacie pełnej treści listu, to znajdziecie ją pod tym linkiem.

Na koniec dodam, że holenderska inspekcja ILT już zapowiedziała egzekwowanie nowych przepisów, wymagając inteligentnych tachografów drugiej generacji właśnie od 21 sierpnia 2023 roku. Pisałem o tym w następującym artykule: Nowe tachografy: co myślą o nich inspektorzy oraz jak mogą zmienić się kontrole? Pełną listę najważniejszych zmian w tachografach, a także pełen harmonogram ich wprowadzania, znajdziecie poniżej.

Trzy najważniejsze zmiany:

Jedną z najważniejszych nowości będzie rozszerzenie zakresu danych, które tachograf przekaże na drodze w ramach zdalnej kontroli, prowadzonej bez zatrzymywania, tak zwanymi antenami DSRC. Inspektorzy zobaczą przy tym nie tylko bieżące parametry pracy urządzenia, ale też dowiedzą się czy kierowca złamał normy, a więc na przykład zbyt długo prowadził lub zbyt krótko odpoczywał.

Poza tym nowe tachografy mają otrzymać nowy system rejestrowania położenia ciężarówki, bazujący na specjalnie zabezpieczonym sygnale. Odnotuje on miejsca za- i rozładunku, położenie pojazdu w kilkugodzinnych odstępach, a także przekraczanie wszystkich granic. Dzięki wspomnianym zabezpieczeniom sygnału mają to być dane bardzo trudne do zmanipulowania. Wszystko natomiast po to, by ułatwić służbom kontrole kabotaży i wielotygodniowych przerzutów.

Trzecią ważną zmianą będzie rozszerzenie pamięci urządzeń, pozwalając na zapisywane danych z ośmiu tygodni, czyli z 56 dni. Dzięki temu, począwszy od 2024 roku, unijne służby mają rozszerzyć zakres swoich kontroli, obejmując nimi właśnie minione osiem tygodni. Ułatwi to też weryfikowanie, czy w ciągu ośmiu tygodni ciężarówka choć raz zjechała do kraju zarejestrowania, spełniając w ten sposób unijny obowiązek.

Harmonogram wymagań:

21 sierpnia 2023 roku: Inteligentne tachografy drugiej generacji staną się obowiązkowym wyposażeniem nowo rejestrowanych samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii oraz Norwegii.

31 grudnia 2024 roku: Inteligentne tachografy drugiej generacji staną się obowiązkowym wyposażeniem wszystkich samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, które dotychczas były wyposażone w tachografy analogowe lub podstawowe tachografy cyfrowe. W praktyce mowa o pojazdach zarejestrowanych po raz pierwszy przed 15 czerwca 2019 roku. Obejmie to pojazdy wykonujące transport międzynarodowy w Unii Europejskiej, do Unii Europejskiej lub z Unii Europejskiej (a także Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii), niezależnie od kraju zarejestrowania. Innymi słowy, do tego wymogu będą musieli dostosować się między innymi Ukraińcy lub przewoźnicy spoza Europy, którzy będą chcieli wjechać do UE.

21 sierpnia 2025 roku: Inteligentne tachografy drugiej generacji staną się obowiązkowym wyposażeniem wszystkich samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, które dotychczas były wyposażone w inteligentne tachografy pierwszej generacji. Mowa więc o samochodach, których pierwsza data rejestracji przypadnie na okres między 15 czerwca 2019 a 21 sierpnia 2023 roku. Po raz kolejny obejmie to samochody wykonujące transport międzynarodowy w Unii Europejskiej, do Unii Europejskiej lub z Unii Europejskiej (a także Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii), niezależnie od kraju zarejestrowania. Również i tutaj do wymogów będą musieli dostosować się między innymi Ukraińcy lub przewoźnicy spoza Europy, którzy będą chcieli wjeżdżać na teren UE.

1 lipca 2026 roku: Inteligentne tachografy drugiej generacji staną się obowiązkowym wyposażeniem samochodów ciężarowych o DMC między 2,5 a 3,5 tony. Obejmie to wszystkie nowo zarejestrowane samochody, a nawet pojazdy używane, pod warunkiem wykorzystywania ich w transporcie międzynarodowym w Unii Europejskiej, do Unii Europejskiej lub z Unii Europejskiej (a także Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii). Po raz kolejny wymóg ten może objąć przewoźników z innych części Europy lub z innych kontynentów, jeśli będą oni chcieli wjeżdżać na teren UE.