Nowe Renault Gamy T oraz C na oficjalnych zdjęciach – co zmieni się w wyposażeniu?

Powyżej: nowa Gama T z kabiną High Sleeper

Premiera zmodernizowanych ciężarówek marki Renault Trucks jest już coraz bliżej. Kilka miesięcy temu mogliśmy zobaczyć jak będzie wyglądała nowa, elektryczna wersja Gamy T o przydomku E-Tech. Następnie, kilka tygodni temu, pokazano też film z widokiem na pulpit tego elektrycznego pojazdu. Dzisiaj możemy natomiast zobaczsyć pierwsze zdjęcia wersji spalinowych, nie tylko z szosowej gamy T, ale też z uterenowionej Gamy C.

Inaczej niż w przypadku elektryka, zmiany zewnętrzne okazują się tutaj wprost minimalne. Na atrapie chłodnicy widać nowe logo producenta, natomiast na osłonie międzyosiowej wprawne oko dostrzeże radar „martwego pola”. Producent podaje też, że nadwozie będzie mogło zostać wyposażone w nawet pięć opcjonalnych kamer, lecz gdzie dokładnie zostaną one zamontowane i jak będą wyglądały, tego nie uściślono. Za to wszystko wskazuje na to, że spalinowa Gama T jednak nie dostanie wysuniętej do przodu atrapy chłodnicy, zastosowanej w elektrycznej Gamie T E-Tech. Długość przodu wydaje się tu bowiem standardowa.

Nowa Gama C:

Nowe wnętrze:

Wewnątrz pojazdu zmiany można wymieniać znacznie dłużej. Wśród nich jest między innymi nowa kierownica ze spłaszczonym dołem, zwiększająca ilość miejsca na nogi i ułatwiająca wysiadanie. Zestaw wskaźników został całkowicie zastąpiony 12-calowym wyświetlaczem, zintegrowanym ze wskazaniami nawigacji satelitarnej i będącym sercem nowego systemu elektronicznego, zabezpieczonego według najnowszych, unijnych wymagań. Ponadto pojawiła się też nowa stacja multimedialna na prawo od kierowcy, wskazująca także ustawienia klimatyzacji i bazująca na systemie Android Automobile. Do tego widać też nową półkę z ładowarką indukcyjną dla telefonów, a także nową kolorystykę wnętrza. Ta ostatnia dostępna będzie w dwóch wersjach: szarej i czarno-czerwonej.

Wraz z tym nowym wnętrzem Renault Trucks zapowiedziało też nowe elementy wyposażenia. W dużej mierze odnoszą się one listy obowiązkowych zmian, narzuconej przez Unię Europejską od 2024 roku. To między innymi system nadzorowania ciśnienia w ogumieniu całego zestawu, radar ostrzegający przed przednimi przeszkodami przy ruszaniu z miejsca, czy system wskazywania bieżącego ograniczenia prędkości, ostrzegając kierowcę przy jego przekraczaniu. Choć są też takie nowości, które poza te unijne wymagania wykraczają. Tutaj wskazać można na przykład możliwość wyposażenia nowej kierownicy w poduszkę powietrzną dla kierowcy, łączoną przy okazji z napinaczami pasów powietrza.

Samo Renault Trucks określa omawianą wersję mianem modelu „2024”. Od polskiego importera udało mi się jednak dowiedzieć, że pierwsze egzemplarze pojawią się u naszych dealerów jeszcze pod koniec roku 2023.

Wersja elektryczna:

Wnętrze wersji elektrycznej: