Powyżej: ciągnik widywany od 5 lat
Czy Scania powróci na amerykański rynek, kończącym tym samym 30-letnią przerwę? Jak na razie nie ma na ten temat żadnych oficjalnych doniesień. Niemniej testy w Stanach Zjednoczonych nieustannie trwają, rozszerzając się teraz także na najnowszy model.
Od 2017 roku na amerykańskich drogach dało się spotkać między innymi niebieską Scanię R450 Highline, zarejestrowaną jako producencki pojazd próbny. Żeby było ciekawiej, pojazd ten widywano z polskim szalikiem za szybą i pojawiał się on na ulicach Chicago z tabliczką „Krzysiek”, a więc ewidentnie jeździł nią kierowca pochodzący z naszego kraju. Dzisiaj pojawiło się natomiast zdjęcie kolejnego egzemplarza, wyposażonego w najnowszą generację napędu marki Scania, ledwie półtora roku temu wprowadzoną do sprzedaży w Europie.
Nowy, omawiany egzemplarz:
Fotografię tego pojazdu opublikowała nieoficjalna, facebookowa strona US Scanias. Na zdjęciach wyraźnie widać oznaczenia modelu 500R Highline, a także niewielkie emblematy „Super” na drzwiach, wskazujące właśnie na silnik nowej generacji. Mówiąc więc krótko, ten egzemplarz to zupełna nowość, a Scania już testuje go z myślą o amerykańskim użytku. Podobnie też jak w poprzednim, niebieskim egzemplarzu, założono tutaj producenckie tablice, a na boku kabiny pojawiły się oznaczenia amerykańskiego Navistara. To wytwórca ciężarówek marki International, dopiero co przejęty przez koncern Volkswagen i tym samym mający dokładnie tego samego właściciela, co szwedzka Scania.
Co dokładnie czeka ten pojazd w Ameryce, tego możemy się tylko domyślać. Dla uzupełnienia obrazu zaś dodam, że układ napędowy typu Super trafił ostatnio do sprzedaży także w amerykańskich Internationalach. W sierpniu opisywałem to następującym artykule: Najnowszy napęd Scanii trafił do amerykańskich ciężarówek – Super także za oceanem. Jeśli natomiast chodzi o rynkową historię Scanii w Ameryce, to trwała ona do 1992 roku i skończyła się z uwagi na niewielkie zainteresowanie klientów. Jakie dostarczano przy tym pojazdy, to możecie sprawdzić w kolejnym starszym tekście: Dziewięć amerykańskich ciężarówek marki Scania – kto je kupował i do jakiej pracy?