Najnowszy napęd Scanii trafił do amerykańskich ciężarówek – Super także za oceanem

Między europejskim i amerykańskim transportem właśnie doszło do kolejnego zbliżenia. Odpowiada za to koncern Volkswagen, który przyniósł do Stanów Zjednoczonych ogromną porcję scaniowskiej technologii. Mowa tutaj o kompletnym układzie napędowym, który w Europie wyróżnia nowe Scanie Super (opisywane tutaj), natomiast w Ameryce będzie pracował w zmodernizowanych Internationalach.

Zacznę od małego wyjaśnienia. Jeszcze na początku obecnego tysiąclecia Volkswagen postanowił stać się prawdziwym potentatem produkcji ciężarówek. By zrealizować ten plan, Niemcy najpierw przejęli MAN-a oraz Scanię, a następnie zaczęli myśleć o wykupieniu dużego producenta ze Stanów Zjednoczonych. Wybór padł przy tym na Internationala, niegdyś będącego w Ameryce prawdziwą potęgą, ale w ostatnich latach pełniącego rolę taniej marki flotowej. Gdy więc w 2020 roku International przeszedł w ręce Volkswagena, od razu zapowiedziano liczne zmiany, także o charakterze technologicznym.

International S13:

Efekt tej rewolucji zaprezentowano minionej nocy, w postaci Internationala LT z nowym układem napędowym o nazwie S13. Gdy tylko spojrzymy na jego parametry techniczne, od razu zauważymy całą listę zbieżności z nowym układem napędowym Scanii. Na amerykańskiej konferencji otwarcie też przyznano, że to technologia znana już z Europy, właśnie z marki Scania. Innymi słowy można więc powiedzieć, że amerykańskie Internationale oraz europejskie Scanie będą teraz napędowymi bliźniakami.

Dokładnie tak samo jak w Scaniach Super, układ S13 bazuje na silniku o pojemności 12,74 litra, z pojedynczą głowicą i bardzo wysokim stopniem sprężania (23:1). Jednostka ta ma być stworzona z myślą o pracy na bardzo niskich obrotach, maksymalny moment obrotowy oferując już przy 900 obr/min. Amerykańskich wariantów mocowych będzie aż siedem, oferując od 370 do 515 KM. Do tego dojdzie też katalizator z podwójnym wtryskiem AdBlue, system EGR bez chłodzenia oraz dekompresyjny hamulec silnikowy.

Za silnikiem, również niczym w Scaniach Super, znajdzie się zautomatyzowana skrzynia biegów o łącznie 14 przełożeniach. Przy tym dwa z nich będą biegami pełzającymi, na biegu przedostatnim znajdzie się przełożenie bezpośrednie, a cały układ skończy się nadbiegiem. Wszystko to po raz kolejny ma sprzyjać jeździe na bardzo niskich obrotach.

By nie generować dodatkowych kosztów, produkcja układu S13 zostanie ulokowana w Ameryce, na terenie stanu Alabama. Jest też bardzo możliwe, że między europejskim oraz amerykańskim układem pojawią się jakieś mniejsze różnice. Niemniej główne elementy mają być po prostu zbieżne, co na przyszłość może zapowiadać łatwą sprzedaż i eksploatację Scanii lub Ameryce lub Internationali w Europie. Kto wie, może kiedyś nawet do czegoś takiego dojdzie, przywracając markę Scania za oceanem po trzech dekadach przerwy lub też wprowadzając Internationale w Europie, jako pojazdy o lepszej aerodynamice.

Oferta nadwozi Internationala LT, od kabiny dziennej, przez dwie średnie kabiny z sypialnią 140 cm (56″), po dwie długie kabiny z sypialnią 182,5 cm (73″):

Scania  na amerykański rynek, oferowana w latach 1985-1992 (opisywana w tym artykule):