Nowa marka ciężarówek z Rosji – Valdai 45, czyli kolejne chińskie wcielenie MegaSpace’a

Zdjęcia z premiery opublikował rosyjski portal „5koleso.ru”

Jak wiadomo, w ubiegłym roku z Rosji wycofały się wszystkie zachodnie marki ciężarówek, a ich miejsce natychmiast wypełniły pojazdy importowane z Chin. Z tych ostatnich Rosjanie nie są jednak szczególnie zadowoleni, narzekając na bardzo słabą jakość. Dlatego też duży rozgłos zdobywa w Rosji informacja o pojawieniu się nowej marki krajowej. Według szumnych zapowiedzi, ma ona stanowić „konkurencję dla chińskich pojazdów, podbijających rosyjski transport”. Wystarczy jednak rzut oka na zdjęcia, by dostrzec zaprzeczenie tych obietnic.

Valdai 45, bo tak nazywa się ten nowy pojazd, został zaprezentowany przez firmę Nizhegorodskiye Gruzovyye Avtomobili. To przedsiębiorstwo mające już doświadczenie z branży motoryzacyjnej, produkujące dotychczas podzespoły do GAZ-ów, w tym kompletne silniki diesla. Niemniej w przypadku Valdaia mowa będzie raczej o montażu niż o produkcji z prawdziwego zdarzenia. Sama firma bowiem przyznaje, że wszystkie kluczowe komponenty będą tutaj sprowadzane jako gotowe z Chin. Wyraźnie też widać, że Valdai nie jest zupełnie nową konstrukcją, lecz to po prostu chiński Foton Auman, na którym dokonano operacji wymiany znaczka.

Dla porównania, Foton Auman:

Cała sprawa jest o tyle ciekawa, że oryginalny Foton Auman również nie był pojazdem opracowanym od podstaw. Jest to bowiem reinkarnacja Mercedesa Actrosa MP2/MP3, opracowana w Chinach przy oficjalnej współpracy z koncernem Daimler. Pod zmienionymi panelami nadwozia kryje się dawna, niemiecka kabina typu MegaSpace, a wnętrze zachowało wiele mercedesowskich elementów. To między innymi ogólny układ pulpitu, kształt kierownicy i przełączników, a nawet charakterystyczne pogłębienie części sypialnej, które swego czasu wyróżniało Actrosy MP2/MP3 na tle konkurentów.

Valdai/Foton widziany od tyłu:

Actros MP3 widziany od tyłu:

Valdai/Foton widziany od środka:

Actros MP3 widziany od środka:

Pierwsze wersje Fotona Aumana dzieliły z Mercedesami także elementy układu napędowego. W międzyczasie Foton przeszedł jednak na 470-konne jednostki amerykańskiego Cumminsa, połączone z 12-biegowymi, zautomatyzowanymi skrzyniami ZF-a. Oba te elementy mają być wytwarzane przez chińskie fabryki i trafiły także na pokład Valdaia 45. Z tym jednak zastrzeżeniem, że Valdai 45 ma otrzymywać nieco inny osprzęt, dostosowany do trudniejszych, rosyjskich warunków. Zamiast zgodności z normą Euro 6, która wymagana jest już w Chinach, Valdai 45 ma mieć normę obniżoną do Euro 5. Pojazd otrzymał też pakiet zimowego wyposażenia, z dodatkową nagrzewnicą, ogrzewanym zbiornikiem paliwa, grubszym filtrem paliwa i podgrzewaniem kolektora dolotowego. Dodatkowo izolowana ma być także kabina, jako że chińskie pojazdy zwykle nie są przygotowywane na ostre zimy.

Na podsumowanie można więc powiedzieć, że rosyjscy przewoźnicy będą teraz mogli wybierać miedzy całkowicie chińskim Fotonem Aumanem (oferowanym już w Rosji od pewnego czasu) a Fotonem Aumanem zmontowanym z chińskich części w Rosji. Opinie na temat tego pierwszego opisywałem już niedawno w dłuższym artykule, dostępnym pod następującym linkiem: Czym jeżdżą teraz Rosjanie: Foton Auman i jego niedoróbki, po 60 tys. kilometrów

Przykładowy Foton Auman na rosyjskich tablicach (wiosna 2023, zdjęcie ze zbiorów Truck-Spotters.eu):