Najechanie Autosana H9 na zestaw z burto-plandeką – wypadek w kolejce do granicy

Zdjęcia opublikowała Komenda Powiatowa Policji w Przeworsku

Najechanie Autosana H9 na klasyczną, burtowo-plandekową naczepę to historia niczym sprzed wielu lat. To zdarzenie miało jednak miejsce w miniony piątek, 15 grudnia, będąc związanym z kolejkami, które stoją obecnie przed ukraińską granicą.

Renault Premium ze wspomnianą naczepą było jednym z zestawów, które w piątek około godziny 16 stały na poboczu drogi krajowej nr 94, przy wyjeździe z Przeworska w stronę Jarosławia. Ukraiński kierowca odbywał tam postój w związku z podjeżdżaniem w kolejce do granicy, oddalonej od miejsca zdarzenia o około 50 kilometrów. Tymczasem od strony miasta nadjechał Autosan H9. Jego kierowca z jakiegoś powodu nie zauważył stojących ciężarówek i uderzył w naczepę niemal całą szerokością nadwozia.

Jak widać na policyjnych zdjęciach, solidna burto-plandeka zmiażdżyła wiekowego Autosana aż za miejsce pracy kierowcy. Nie objęło to tylko wąskiego fragmentu po lewej stronie nadwozia. Tym bardziej zaskakująca jest więc informacja, że 53-letni kierowca autobusu przeżył zdarzenie, ratownicy wyciągnęli go z wraku i przetransportowali do szpitala. Poza tym nie odnotowano innych osób rannych, jako że autobus jechał na szczęście bez pasażerów.

Policja potwierdziła, że kierowcy obu pojazdów byli w pełni trzeźwi. Przeprowadzono też dokładne oględziny miejsca zdarzenia, które mają określić pełne okoliczności i przyczyny wypadku. Niewykluczone, że jednym z tematów będzie tutaj kwestia oświetlenia ciężarówki, które na policyjnych zdjęciach wydaje się być wyłączone. Tutaj dodam, że mieszkańcy południowo-wschodniej Polski regularnie mówią o tym problemie, spotykając się z nieoświetlonymi kolejkami do granicy nawet na pasach ruchu, w zupełnej ciemności.

Oto komunikat KPP w Przeworsku:

Do zdarzenia doszło w piątek po godz. 16, na ul. Lwowskiej w Przeworsku. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, kierujący autobusem marki Autosan, 53-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego najechał na tył zaparkowanego na poboczu drogi samochodu ciężarowego marki Renault, którym kierował 38-letni obywatel Ukrainy.

W wyniku zdarzenia, kierujący autobusem z obrażeniami został przetransportowany do przeworskiego szpitala. Badania na zawartość alkoholu wykazało, że kierujący byli trzeźwi.

Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz wykonali oględziny, a także dokumentację fotograficzną. Prowadzone w sprawie postępowanie wyjaśni dokładne okoliczności tego zdarzenia.