Laserowy skaner automatycznie zmierzy ciężarówki – ekspresowe kontrole w Włoszech

Włoskie służby kontrolne rozpoczęły testy nowego urządzenia. Jest to waga połączona z laserowym skanerem 3D, zdolnym w ciągu kilkadziesiąt sekund dokonać pomiarów całego pojazdu.

Pierwszy egzemplarz tego systemu został zamontowany na autostradzie A4 między Mediolanem a Bergamo, tuż obok bramek Milano Est, gdzie włoska policja posiada stały punkt kontrolny. Jednym z realizowanych tam zadań jest sprawdzanie normatywności ciężarówek, co dotychczas trzeba było weryfikować przy użyciu ręcznych narzędzi. Laserowy skaner 3D zrobi to natomiast w sposób automatyczny, mierząc długość, szerokość i wysokość w tym samym czasie, gdy ciężarówka będzie akurat znajdowała się na wadze.

Dzięki temu czas potrzebny na wstępne sprawdzenie jednego zestawu ma zostać skrócony do minimum. Wystarczy, że pojazd zjedzie do punktu kontrolnego i zatrzyma się w wyznaczonym miejscu, a komputer natychmiast zweryfikuje jego normatywność. Ułatwi to też nadzór nad transportami ponadgabarytowymi, a konkretnie porównywanie ich wymiarów z warunkami na zezwoleniach. Co jednak ważne, komputer nie będzie miał możliwości automatycznego wystawienia kary, więc tym będzie musiał zająć się już człowiek.

Wybór właśnie autostrady A4 między Mediolanem a Bergamo jest nieprzypadkowy. Każdego roku przejeżdżają tam średnio dwa miliony ciężarówek, w tym około sześciu tysięcy transportów ponadnormatywnych. Dlatego testy omawianego systemu mogą mieć bardzo intensywny charakter. Jeśli natomiast laserowe skanowanie sprawdzi się w praktyce, Włosi zamierzają wdrożyć to na szeroką skalę.