Plaga kradzieży z otwartych kabin ciężarówek – policja rozdaje kierowcom ulotki

O parkingowej i drogowej przestępczości słyszy się niestety coraz częściej. Tymczasem niemiecka policja sięgnęła w tej sprawie po nowe… ulotki. Funkcjonariusze rozdają je wśród kierowców ciężarówek, najwyraźniej mając nadzieję, że pomoże to obniżyć bardzo negatywne statystyki.

Te statystyki wskazują, że tylko w południowej części landu Brandenburg, obejmującej między innymi autostradę A13, w 2022 roku odnotowano 540 kradzieży z kabin samochodów ciężarowych oraz dostawczych. Ginęła wówczas gotówka, dokumenty, a także różnego rodzaju kosztowne przedmioty.

Zdaniem policji, znaczna część tych kradzieży była następstwem wyjścia kierowcy z kabiny i pozostawienia jej otwartej. Złodzieje mają specjalnie prowokować tego typu sytuacje, wywabiając kierowców z pojazdów, pod różnymi pretekstami. Robią to głównie w godzinach nocnych, gdy liczba potencjalnych świadków jest jak najmniejsza.

Omawiane ulotki przygotowano w czterech językach i przestrzegają one właśnie przed powyższym procederem. Fragment polskojęzyczny głosi: Uwaga na oszustwo! Nie dajcie się oszukać wysiadając z samochodu pod pretekstem. Zamykajcie swój samochód Pilnujecie własne rzeczy!