Nowa kabina DAF-a w porównaniu z dotychczasową – różnica jest naprawdę duża

Po pierwszych fotografiach z wczoraj, już pojawiły się kolejne zdjęcia nowych DAF-ów bez pełnego kamuflażu. Samochody pokryte są jedynie oklejeniem, co pozwala zapoznać się z liniami ich nadwozi. Co natomiast najważniejsze, na tych nowych zdjęciach można zobaczyć także tylną partię kabin, wraz z częściami sypialnymi, a nawet z tylnymi spojlerami.

Jak już dotychczas udało się ustalić, następca DAF-a XF ma być dostępny z dwiema długościami oraz dwiema wysokościami kabin sypialnych. Na nowych zdjęciach wystąpiły wyłącznie wersje wydłużone, ale za to w obu wariantach wysokości. A że dołożono do nich także tylne spojlery, nowe nadwozia wydają się już naprawdę ogromne. Ich wymiary zupełnie nie przypominają europejskich ciężarówek, mogąc wzbudzać skojarzenia nawet z Australią, czy też z mniejszymi modelami z Ameryki.

Dlaczego twierdzę, że nowa kabina ma spojlery? Wskazuje na to powyższe porównanie z wcześniejszymi „testówkami”, pozbawionymi spojlerów. Sam za siebie mówi też fakt, że na nowych zdjęciach przestrzeń między ciągnikiem a naczepą jest zupełnie wypełniona.

Przygotowałem też kilka grafik porównawczych, które pokazują jak nowa kabina wypada na tle dotychczasowej. Wykorzystałem do tego zdjęcie DAF-a XF105 (idealnie ono pasowało), lecz w przypadku modelu XF Euro 6 wymiary kabiny byłyby identyczne. Już na pierwszy rzut oka widać, że różnica w długości sypialni będzie bardzo duża. Niemniej wyraźna jest też różnica z przodu, gdzie nowy DAF ma mieć wyraźnie zaokrągloną szybę, wysunięty przód i bardziej pochylony dach. To więc musi być ta różnica w aerodynamice, dzięki której DAF uzyskał prawo do wydłużenia kabiny o nawet 90 centymetrów, zgodnie z nowym unijnym rozporządzeniem.

A kiedy premiera? Tutaj też mam pewną nową informację. Jak nieoficjalnie udało mi się dowiedzieć, pod koniec czerwca DAF uruchamia nową platformę telematyczną. W praktyce może to być jeden z ostatnich etapów przygotowania do premiery. Gdy bowiem Scania wprowadzała ciężarówki obecnej generacji, tuż przed ich premierą również uruchomiono nową platformę do telematyki.

Bazowe zdjęcia, opublikowane przez stronę DAF Fan:

I jeszcze jedno zdjęcie, pokazujące długość kabiny bez spojlerów: