Następca DAF-a XF ma mieć cztery wersje kabiny – dłuższa i krótsza oraz dwie wysokości?

W nawiązaniu do tekstu:

Kupując nowego DAF-a XF będzie można wybrać wydłużoną lub zwykłą sypialnię?

Testowe egzemplarze nowych DAF-ów dotarły już nawet do Norwegii. Egzemplarz z powyższego zdjęcia rozładowywał się w Oslo, przywożąc tam ładunek papieru. Ciężarówka miała na drzwiach oznaczenia niderlandzkiej firmy transportowej, a na zdjęciach uwiecznił ją Czytelnik Konrad.

Konradowi udało się porozmawiać z kierowcą i obejrzeć samochód z bliska. Co prawda nie mógł wejść do wnętrza kabiny osobiście, wszak jest ono objęte pełną tajemnicą, ale za to dowiedział się czegoś bardzo ciekawego. Otóż w rozmowie padło stwierdzenie, że nowe nadwozie będzie dostępne w aż czterech różnych wersjach.

Bazując na wcześniejszych zdjęciach testowych egzemplarzy, którą całą masę znajdziecie pod tym linkiem, na pewno będzie można wybierać między dwiema długościami sypialni – standardową lub wydłużoną o około 25-30 centymetrów. Będzie to zasługa nowego unijnego rozporządzenia, pozwalającego wydłużyć nowo homologowane nadwozia pod warunkiem poprawy aerodynamiki i bezpieczeństwa.

Drugi wybór może zaś dotyczyć dwóch różnych wysokości. W ostatnich dniach pojawiło się bowiem zdjęcie egzemplarza, który miał wyraźnie inne podwyższenie dachu niż samochody spotykane dotychczas. Wyróżniało się ono z innym maskowaniem, innym kształtem przedniej ściany, nieco wyższym bokiem, a także z wycięciami na dalekosiężne reflektory. Fotografia ta pojawiła się na stronie Iepieleaks.com i możecie ją zobaczyć poniżej:

Jeśli dodamy to sobie do wcześniejszych informacji, można spodziewać się również zupełnie nowej deski rozdzielczej, nowego zakresu regulacji kierownicy, dostępności z lusterkami lub z bocznymi kamerami, wydłużonego przodu z dodatkowym miejscem na nogi pasażera, płaskiej prawej strony pulpitu, fabrycznej klimatyzacji postojowej wbudowanej pod kabiną oraz znacznie mniejszego katalizatora.

Wszystko to oczywiście informacje nieoficjalne, pozyskane z rozmów z testowymi kierowcami lub też wywnioskowane na podstawie zdjęć. Choć wygląd pulpitu w pewnym zakresie można sobie potwierdzić, za sprawą zdjęć, które wypłynęły już kilka miesięcy temu (znajdziecie pod tym linkiem).

A kiedy premiera? Najprawdopodobniej będzie ona miała miejsce w tym roku, jakoś jesienią. Choć wiele zapewne zależy od rozwoju pandemii, w tym od sytuacji gospodarczej, ograniczeń w przemieszczaniu się oraz zasad organizowania wydarzeń. Można się bowiem spodziewać, że dla zupełnie nowej kabiny DAF będzie chciał przygotować ogromną premierę.

Długa i krótka kabina dla porównania:

Długa kabina od tyłu (jak widać, to nie są tylko spojlery):