Nooteboom Mega Windmill Transporter XL – nowy, większy model dla polskiej firmy

Nooteboom Mega Windmill Transporter to specjalistyczna naczepa, służąca do przewozu wież turbin wiatrowych. I choć pojazd ten już sam w sobie może imponować konstrukcją, w zeszłym roku pojawiła się też jego ulepszona wersja, nosząca przydomek „XL” i przeznaczona do bardziej wymagających ładunków.

Właśnie taki Nooteboom Mega Windmill Transporter XL trafił w ostatnich dniach do firmy Transannaberg ze Strzelec Opolskich. Polski przewoźnik udał się na jego odbiór ciężkim ciągnikiem siodłowym Volvo FH16 750 najnowszej generacji i stworzył w ten sposób zestaw na aż piętnastu osiach. Czteroosiowy ciągnik podjął bowiem czteroosiowy wózek, za nim znalazły się dwa moduły z uchwytami, a wszystko zwieńczył jeszcze jeden wózek, tym razem aż siedmioosiowy. Co natomiast najważniejsze, to fakt, że taki zestaw przewiezie największe wieże turbin wiatrowych, jakie spotyka się obecnie na rynku. Jest to zasługa wspomnianych, hydraulicznych uchwytów, w których kryje się cała specyfika modelu XL.

Mała przerwa na zdjęcia:

Tutaj trzeba wyjaśnić, że jeszcze niedawno turbiny wiatrowe stały na wieżach o średnicy do około 4,5 metra. W takich przypadkach w pełni wystarczający był standardowy wariant naczepy, produkowany od 2003 roku i przystosowany do mocowania wież o średnicy maksymalnie 5 metrów. W międzyczasie turbiny znacznie jednak zwiększyły swoją wydajność, będąc też większymi i cięższymi, a więc wymagając solidniejszej podstawy. W efekcie na rynku pojawiły się wieże o średnicy nawet 6-metrowej, a Nooteboom musiał wprowadzić ulepszony wariant swojej naczepy. Otrzymał on mocowania powiększone do zakresu 6,3 metra, a symbolicznie określono to właśnie przydomkiem XL.

Dodam, że takie zwiększenie zakresu pracy mocowań to naprawdę poważny temat. Te hydrauliczne uchwyty-podnośniki muszą być przystosowane do podtrzymywania nawet 100-tonowego ładunku, przy prędkościach rzędu 80 km/h i uniesieniu go na wysokość do 1,5 metra. Sama tylko konstrukcja mocowania, wraz z hydrauliką, może ważyć około 7 ton, natomiast wózek tylnego modułu, z myślą o maksymalnej stabilności, otrzymał pneumatyczne podwozie o szerokości 2,84 metra.

Nooteboom Mega Windmill Transporter XL w przykładowym użytku: