Czy rodzaj silnika ma wpływ na ubezpieczenie OC?

Publikacja na zamówienie

Łącząc wysokość składki OC z samochodem, zazwyczaj skupiamy się na modelu i wieku pojazdu. Tymczasem towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę znacznie więcej czynników. Sprawdź, jak to, co znajduje się pod maską, wpływa na ubezpieczenie OC.

Przez lata funkcjonowania rynku ubezpieczeń komunikacyjnych utarło się, że więcej za OC zapłacą chociażby właściciele BMW. Niemniej to, czy Twoje auto wyjechało z bawarskiej fabryki, czy ma znaczek Fiata, ma mniejsze znacznie niż chociażby pojemność silnika. Jakie inne elementy kształtują cenę OC?

Tani elektryk, drogi diesel

Zacznijmy od rodzaju paliwa, jakie napędza auto. Być może nie jest to powszechna wiedza, jednak firmy ubezpieczeniowe przy wyliczaniu ceny ubezpieczenia samochodu, biorą pod uwagę ekologię. Z tego względu najniższe OC czeka na właścicieli aut elektrycznych (wynika to również, m.in. z mniejszej liczby części silnika), natomiast najwięcej zapłacą właściciele wiekowych diesli. Samochody na olej napędowy powoli odchodzą w zapomnienie ze względu na sporą emisję szkodliwych gazów, co również przekłada się na ubezpieczenie OC. Jesteś ciekaw, ile kosztuje polisa dla Twojego modelu obecnie lub ile kosztowałaby w innym wariancie? Oblicz tutaj za darmo. 

Więcej mocy, większe ryzyko

Duża pojemność silnika zapewnia sporo mocy, co niewątpliwie cieszy wielu kierowców. Trzeba jednak przyznać, że pod pozostałymi względami jazda autem z mocnym silnikiem jest kosztowna. Odczujemy to prawdopodobnie na stacji benzynowej, gdyż silniki o dużej pojemności są z reguły bardziej paliwożerne. Drożej będzie również w momencie opłacania składki ubezpieczenia OC. Według danych omnichannelowej agencji Punkta posiadacz auta z silnikiem powyżej 3 litrów może zapłacić za ubezpieczenie samochodu prawie dwukrotnie więcej niż kierowca, jeżdżący na co dzień pojazdem z jednostką napędową poniżej 1 litra. Wynika to z oceny ryzyka. Auto, które bez trudu rozwija duże prędkości, może być trudniejsze w opanowaniu, a szybsza jazda oznacza również krótszy czas reakcji na zdarzenia drogowe i w konsekwencji większe ryzyko spowodowania kolizji.

Młodsze auto, tańsze OC

Wbrew pozorom najmniejszy wpływ na cenę OC ma wiek auta. Według danych rocznego raportu Punkty, różnica między kosztem ubezpieczenia samochodu prosto z salonu a dwudziestoletnim pojazdem to około 70 zł. Co ciekawe właściciele najstarszych, ponad dwudziestoletnich samochodów, mogą liczyć na niższe składki. Wynika to z faktu, że w przypadku tak wiekowych aut, mamy zazwyczaj do czynienia z pojazdami kolekcjonerskimi czy zabytkowymi, które są odpowiednio konserwowane i utrzymane w dobrej kondycji.