Nissan Navara dla 15-latków, inspirowany duńskim oraz holenderskim tuningiem

W nawiązaniu do tekstu:

Ciężarówka 6×2 zarejestrowana jako pojazd dla 15-latka – w Szwecji to legalne

Wiemy już, że Szwedzi wyjątkowo wcześnie mogą rozwijać zamiłowanie do prowadzenia ciężkich pojazdów. Jak bowiem pokazała sprawa z sierpniowego artykułu (link powyżej), nawet trzyosiową Scanię z 16-litrowym silnikiem da się tam zarejestrować jako pojazd dla 15-latka. Dzisiaj zobaczymy zaś kolejny przykład, tym razem dotyczący zamiłowania do tuningu.

W tym przypadku jako A-Traktor – czyli szwedzki ciągnik rolniczy umożliwiający prowadzenie w wieku 15 lat – zarejestrowany został Nissan Navara D22. To średniej wielkości pickup, umieszczony na ramie i wyposażony w napęd na cztery koła, a w omawianym egzemplarzu mający też podwójną kabinę i 136-konny silnik o pojemności 2,5 litra. Przy czym tylna kanapa musiała zostać tutaj zdemontowana, a prędkość maksymalną ograniczono do 30 km/h, co wynika z ograniczeń prawnych dla A-Traktorów. Blokada prędkości bazuje przy tym na elektronice, a kierowca może korzystać z trzech biegów do przodu oraz biegu wstecznego.

Co jednak jest w tym wszystkim najciekawsze, to modyfikacje wizualne. Młody kierowca ewidentnie był tutaj miłośnikiem ciężarówek, a konkretnie modyfikacji w holenderskim lub duńskim stylu. Najlepiej świadczy o tym wnętrze, obite czerwonym pluszem, uzupełnione pikowanymi wstawkami i wyposażone w olbrzymią, bakelitową kierownicę. Ta ostatnia nawet w pełnowymiarowym ciągniku mogłaby wzbudzać kontrowersje swoimi rozmiarami, natomiast wewnątrz niewielkiego Nissana sięga aż do falbany zawieszonej na przedniej szybie. Do podobnych wzorców nawiązuje też oświetlenie pojazdu, z tak kultowymi dodatkami, jak pomarańczowe „uszy” pod lusterka, żółte „cytrynki” pod zderzakiem, czy maskotki Michelina. Gdy natomiast samochód znajduje się w ruchu, nawet czterocylindrowy diesel ma wydawać sporo ryku i świszczenia turbiną, za sprawą wydechu z 3-calowych rur, wyprowadzonego bez tłumika, za lewe tylne koło. Poza tym samochód ma też mieć rozbudowany system audio oraz 15-calowe koła z silnie ujemnym ET, obute w 31-calowe opony do jazdy w błocie.

Prezentowany Nissan oferowany jest na sprzedaż, z ogłoszeniem dostępnym na popularnej, szwedzkiej stronie Blocket.se. Wyceniono go tam na 90 tys. koron (około 39 tys. złotych), co jest bardzo wysoką kwotą jak na Navarę tej generacji. Za podobne ceny oferuje się już bowiem nowsze Navary typu D40, również zarejestrowane jako A-Traktory, ale pozbawione takich ciężarowych modyfikacji.