Niemiecka „krajówka” dla ciężarówek z pantografami – trzeci odcinek za 28 mln euro

W nawiązaniu do tekstów:

Sieć trakcyjna nad 4 tys. km autostrad w Niemczech – plan na popularyzację pantografów

Kolejne zamówienie na Scanie z pantografami – 7 sztuk dla przewoźników z Niemiec

Ciężarówki z pantografami zdobyły w Niemczech nadspodziewanie duże zainteresowanie. Snuje się już plany dotyczące zelektryfikowania 3-4 tys. kilometrów autostrad, do 2030 roku obejmując tym wszystkie najważniejsze odcinki w kraju. Z drugiej strony, nie brakuje też ogromnych kontrowersji. Dla przykładu, koncern Daimler nazywa ten pomysł marnowaniem publicznych funduszy. Może się to odnosić do ograniczonej praktyczności tego rozwiązania, a także do wyjątkowo wysokich kosztów przygotowania trakcji.

A tymczasem testy trwają. W Niemczech otwarto dzisiaj trzeci zelektryfikowany odcinek testowy, ulokowany na drodze B462 w landzie Baden-Württemberg, nieopodal miasta Rastatt. Jest to odcinek szczególny, gdyż po raz pierwszy znajduje się on na drodze krajowej, a nie na autostradzie. Trakcją objęto też wzniesienia, zakręty, a nawet skrzyżowania. Łącznie zelektryfikowano po 3,4 kilometra drogi w każdym kierunku, dzieląc to na dwa fragmenty, liczące 2,6 oraz 0,8 kilometra. A całkowity koszt tego przedsięwzięcia wyniósł 28 mln euro.

Na testową trasę wyjadą teraz hybrydowe Scanie z pantografami, dysponujące napędem elektrycznym oraz spalinowym. Ten pierwszy będzie wykorzystywany w czasie jazdy pod trakcją elektryczną, a także po wyjechaniu spod niej, dopóki wystarczy energii w bateriach. Dalsze dystanse pokona się zaś na najzwyklejszym, 450-konnym dieslu. Taki układ pozwoli też na swobodne wyprzedzanie, omijanie przeszkód, czy okazjonalną eksploatację na zupełnie innych drogach, bez trakcji elektrycznej.

Dlaczego zaś wybrano właśnie drogę B462? To trasa o dosyć trudnej topografii terenu, a jednocześnie pełna ciężarówek z bardzo ciężkimi ładunkami drewna lub papieru. Pojazdy te kursują do pobliskiej fabryki, generując w okolicy duże ilości spalin oraz hałasu. Hybrydowe Scanie zostaną więc wdrożone do użytku właśnie przy transporcie papieru, by sprawdzić możliwości wykorzystania pantografów w takim bardziej wymagającym transporcie. A przy okazji posłuży to do porównania, które zapowiadałem w tym artykule: Rzeczywiste porównanie ciężarówek na wodór, na prąd, z pantografem i z dieslem

Wizualizacja drogi pokrytej z trakcją: