Niemieckie dopłaty do nowych parkingów dla ciężarówek: lista wymagań oraz budżet

W nawiązaniu do tekstu:

Niemiecka “krajówka” dla ciężarówek z pantografami – trzeci odcinek za 28 mln euro

Wiemy już, że Niemcy wydali 28 milionów euro na zelektryfikowanie 3,4 kilometra drogi krajowej, z myślą o ciężarówkach z pantografami. I trzeba przyznać, że na tym tle dosyć marnie wygląda nowy budżet na budowę autostradowych parkingów…

Niemieckie ministerstwo transportu właśnie ogłosiło nowy program dopłat do budowy parkingów dla ciężarówek. O środki mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy postawią parking w promieniu trzech kilometrów od autostradowego węzła. Wnioski będzie można składać od połowy lipca, dopłaty będą przyznawane do 2024 roku, a łączny budżet na dwa i pół roku ma wynosić 90 milionów euro. Tylko więc trzykrotnie więcej niż na wspomniane 3,4 kilometra trakcji.

Wśród wymagań dla inwestorów, jest między innymi minimalna powierzchnia oraz zaplecze dla kierowców. Każdy nowy parking będzie musiał pomieścić co najmniej 30 pełnowymiarowych zestawów, oferować prysznic, toaletę, ogrodzenie oraz oświetlenie.  Ewentualnie, w przypadku rozbudowy istniejących już parkingów, wystarczy dobudować 10 nowych miejsc. Ponadto wymagane będzie podpięcie pod system zdalnego sprawdzania dostępności miejsc, by umożliwić w przyszłości na przykład internetowe rezerwacje.

Po otrzymaniu dofinansowania, parkingu nie będzie można zamknąć przez co najmniej 10 lat. Konieczne będzie też utrzymanie jego dostępności przez wszystkie pory roku. Choć, co ciekawe, nie będzie musiał to być parking całodobowy. Wystarczy, że ciężarówki będą wpuszczane na plac od godziny 18 wieczorem do godziny 6 rano.

A dlaczego dopłaty są aż tak bardzo potrzebne? Odnosi się to do faktu, że Niemcy generalnie nie chcą budować parkingów dla ciężarówek. Taka forma wykorzystania gruntu nie uchodzi za szczególnie dochodową, zwłaszcza gdy porównamy ją na przykład z magazynami. Jednocześnie kupienie odpowiednich gruntów nie jest łatwe, gdyż lokalne władze rzucają kłody pod nogi. Tak dla przykładów: Dlaczego Niemcy nie budują nowych parkingów dla ciężarówek, na przykładzie z A10 oraz Parkingi dla ciężarówek a gleby brunatne – jak Niemcy blokują projekty przy drogach