Rzeczywiste porównanie ciężarówek na wodór, na prąd, z pantografem i z dieslem

W nawiązaniu do tekstów:

Ciężarówka z dieslem, zasilana przez pantograf i jeżdżąca na bateriach – wielkie porównanie

Ciężarówki z dieslem w sprzedaży tylko do 2040 roku – deklaracja ośmiu marek

Na niemieckiej trasie B462 miało zostać przeprowadzone porównanie trzech różnych typów napędu – ciężarówki ze zwykłym dieslem, hybrydy zasilanej z pantografu, a także pojazdu w pełni elektrycznego, zasilanego z akumulatorów. Wszystkie trzy ciężarówki miały też pochodzić od jednego producenta, mianowicie od firmy Mercedes-Benz.

Teraz plany uległy jednak rozszerzeniu. Na tej samej trasie ma pojawić się także czwarta ciężarówka, z silnikiem elektrycznym zasilanym ogniwami wodorowymi. Samochód ten będzie też pochodził z zupełnie innego koncernu, będą wspólnym dziełem Nikoli oraz Iveco. Mowa tutaj oczywiście o Nikoli Tre, czyli zelektryfikowanym bliźniaku Iveco S-Way.

Wszystkie cztery ciężarówki prawdopodobnie spotkają się na B462 w 2023 roku. Dzięki temu będzie można zobaczyć jak kompletnie różne typu napędu odnajdują się w trudnych warunkach. Pierwotne plany Mercedesa bowiem zakładały, by testy obywały się na krętym, górskim odcinku pod miastem Gaggenau, na kilkunastokilometrowych trasach z ciężkimi ładunkami papieru w zwojach.

W międzyczasie wszystkie typy napędu mają też zostać przystosowane do sprzedaży. Przy tym najdłużej będzie trzeba czekać na debiut wodorowej Nikoli, zaplanowany dopiero na sam koniec 2023 roku. Wcześniej zaś, bo już od tego roku, ma odbywać się sprzedaż wariantu z zasilaniem akumulatorowym. Odbędzie się ona zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych, co zapowiadałem już pewnym przełomowym zdjęciem:  Europejski ciągnik siodłowy w eksporcie do USA – takich scen nie widziano od 28 lat

A jak to możliwe, że testy Mercedesa oraz Nikoli spotkają się w jednym miejscu? Jest to efekt nowych sojuszy, zawartych w ramach prac nad nowymi typami napędu. Wszystko zaś po to, by do 2040 roku całkowicie zaprzestać sprzedaży ciężarówek z silnikami diesla.