Najnowsze Iveco Acco z dwiema kierownicami i dwoma układami wycieraczek

Patrząc na powyższe zdjęcie, Europejczyk zapewne dostrzeże tam Iveco S-Way lub X-Way. W rzeczywistości jest to jednak Iveco Acco, czyli pojazd o wyraźnie innym charakterze, dostępny z opcjami, które praktycznie nie występują na naszym kontynencie.

W ramach wstępu muszę wyjaśnić, że w Australii dominująca jest zabudowa jednorodzinna, przez co wyjątkowo popularne są śmieciarki z bocznymi ramionami. Dzięki nim małe, pionowe pojemniki można opróżniać bez wysiadania z kabiny, a kierowca nie potrzebuje do tego żadnych pomocników. Haczyk jest jednak taki, że pojemniki są zwykle ustawiane na chodnikach, a ciężarówka musi precyzyjnie się przy nich ustawić. To więc sprawia, że miejsce pracy kierowcy powinno znajdować się właśnie jak najbliżej chodnika.

Wnętrze z dwiema kierownicami i ręcznym na środku tunelu:

Dodatkowa wycieraczka ustawiona w pionie, przy lewym słupku:

Oznaczenie modelu Acco:

Właśnie z myślą o tej pracy Iveco już od czterech dekad oferuje model Acco. Technicznie bazuje on na konwencjonalnych modelach tej marki, ale już z fabryki może wyjechać z niespotykanymi opcjami. Najważniejsza z nich to podwójny układ sterowania, w którym kierownice znajdują się po obu stronach pojazdu, jednocześnie się obracając. Do tego montuje się nawet podwójny układ wycieraczek, który pozwala wybierać między dwoma piórami pracującymi na prawą stronę lub jednym piórem pracującym na lewo. Zwieńczeniem wszystkiego jest też specjalna zabudowa tunelu silnika, która ma kryć schowki i elementy sterujące dostępne z obu foteli. By natomiast praca w mieście upływała możliwie gładko, absolutnie każde Acco ma na wyposażeniu w pełni automatyczną, hydrauliczną skrzynię biegów, dostarczaną przez amerykańskiego Allisona.

Wszystko to sprawia, że kierowca Iveco Acco może dojechać do swojego rejonu siedząc w konwencjonalny sposób, czyli w Australii po prawej stronie, natomiast zbiórkę odpadów rozpocznie już po przesiadce na lewo, by mieć dzięki temu lepszy wgląd na pojemniki. I choć z naszego punktu widzenia może to brzmieć co najmniej nietypowo, na drugim końcu świata Acco cieszy się bardzo dużą popularnością. W 2019 roku Australijczycy świętowali wyprodukowanie już 90-tysięcznego egzemplarza, a teraz zaprezentowali kolejną, już piątą generację, widoczną na zdjęciach. Bazuje ona na wspomnianym Iveco S-Way, dzieląc z nim konstrukcję kabiny oraz 360-konny silnik typu Cursor 9, ale została wyposażona w omówione już powyżej dodatki.

Poprzednia generacja Iveco Acco przy pracy:

Jako ciekawostkę dodam, że pierwsza generacja Iveco Acco, zaprezentowana w 1972 roku, bazowała na kabinach amerykańskiej marki International. Wynikało to z faktu, że australijski oddział Internationala został w latach 70-tych przejęty przez australijski oddział Iveco. Następnie powstawały zaś bardziej zeuropeizowane wersje, wykorzystujące coraz więcej elementów z Iveco EuroTech oraz kolejnych generacji Stralisów.