Najnowsza wywrotka marki Bodex na testach w Euro-Trans. W zależności od wersji waży od 4,9 do 5,5 tony

Dotychczasowe teksty z tej serii:

Volvo FM 450 Globetrotter z oferty 4Poland

DAF CF 450

Scania G450 Highline z nowej serii XT

To już kolejny tekst o testach prowadzonych w firmie Euro-Trans. Tym razem nie zobaczymy jednak żadnego ciągnika siodłowego, wszak Euro-Trans sprawdził już większość europejskiej oferty. Zamiast tego będzie natomiast naczepa, i to naczepa produkcji polskiej.

Widoczny na zdjęciach pojazd to wywrotka marki Bodex, z nadwoziem typu „half-pipe”. Jest to najnowsza konstrukcja tej firmy, ledwie w kwietniu zaprezentowana na specjalistycznych targach w Kijowie. To oznacza, że Euro-Trans otrzymał możliwość sprawdzenia całkowitej nowości, robiąc to jako pierwszy przewoźnik w kraju.

Czym wyróżnia się ten nowy pojazd? Najważniejsza jest skrzynia ładunkowa z tylko jedną linią łączenia, poprowadzoną przez środek podłogi. Coś takiego ma gwarantować stabilną konstrukcję i bardzo dobrą wytrzymałość. Konstrukcja ta powstała z aluminium o grubości 7 mm, natomiast pod nią znajduje się stalowa rama. Są też osie marki SAF z hamulcami tarczowymi, opony marki Goodyear oraz oświetlenie austriackiej marki Aspöck.

Z racji zastosowania aluminiowej skrzyni, opisywany pojazd nadaje się do głownie do transportu kruszyw. Zmieści ich maksymalnie 26 m3, przy masie własnej na poziomie 5,4 tony. Ten konkretny egzemplarz, wyposażony w stalowe koła, waży dokładnie 5450 kilogramów. Skąd natomiast informacja o 4950 kilogramach, umieszczona na zabudowie? Tyle opisywany Bodex może ważyć w odchudzonej wersji, na aluminiowych kołach, a nawet z aluminiową ramą.

Pozostaje pytanie, czy Euro-Trans wybierze tę polską naczepę przy swoich nadchodzących zakupach. W chwili obecnej firma ma ponad 200 naczep do przewozu kruszyw, pochodzących zarówno od Bodexu, jak i od Schmitza i Schwarzmüllera.

Dodatkowe zdjęcia: