Volvo FM 450 Globetrotter na testach w firmie Euro-Trans – to ciężarówka z krajowej oferty 4Poland

W ubiegłym miesiącu pisałem o specjalnej ofercie 4Poland, przygotowanej przez polskie przedstawicielstwo firmy Volvo Trucks. W jej ramach chce się promować nowe ciężarówki do ruchu krajowego, w tym przede wszystkim ciągniki siodłowe oraz podwozia z serii FM. Czy jednak oferta 4Poland jest aż tak przekonująca, by wybrać na „krajówkę” właśnie nowe Volvo? Wkrótce będziemy mogli się o tym przekonać, w następstwie testu prowadzonego przez firmę Euro-Trans.

Jak już dwukrotnie pisałem, Euro-Trans planuje zamówienie większej partii pojazdów. W tym celu prowadzone są testy ciężarówek różnych marek, także tych, które dotychczas w firmowej flocie nie występowały. W minionych miesiącach przedsiębiorstwo sprawdzało m.in. Scanię G450 z nowej serii XT oraz DAF-a CF450 po ostatniej modernizacji. O pojazdach tych mogliście przeczytać tutaj oraz tutaj. Był też test Mercedesa Actrosa oraz MAN-a z serii TGS. Ostatnim uczestnikiem prób okazało się natomiast Volvo FM, właśnie ze wspomnianej na wstępie oferty 4Poland.

Do firmowych prób trafił model FM 450 Globetrotter, wyposażony w 11-litrowy silnik oraz podwyższoną kabinę sypialną. Był to ciągnik siodłowy typu 4×2, z tylnym zawieszeniem pneumatycznym oraz przednim na resorach. Ciężarówka miała skrzynię biegów typu I-Shift, hamulec silnikowy VEB oraz tylny most o przełożeniu 2,85. Masa własna tak skonfigurowanego pojazdu, już z układem hydraulicznym, wyniosła 7073 kilogramów.

Bardzo ciekawie wyposażono kabinę. Co niespotykane w pojazdach tej klasy, miała ona dodatkowe schowki przy tylnej ścianie, zamontowane zamiast górnego łóżka. Dzięki temu przestrzeni bagażowej naprawdę nie brakowało. To dosyć istotne, jako że kierowcy z Euro-Transu nierzadko spędzają w trasie po kilka dni.

Jeśli natomiast chodzi o ofertę 4Poland, to faktycznie ma ona kilka krajowych wyróżników. Testowe Volvo można przede wszystkim sfinansować w złotówkach, w oparciu o stały przelicznik względem euro. Przewoźnik mógłby też liczyć na preferencyjne pakiety serwisowe oraz gwarancyjne, przygotowane specjalnie dla ciężarówek, które nie opuszczają naszego kraju.

A jak Volvo FM 450 Globetrotter wypadło z punktu widzenia codziennych użytkowników? Miałem wczoraj okazję porozmawiać z dwoma testującymi je kierowcami – Kamilem Grześkowiakiem oraz Mirosławem Nowakiem. Panowie nie mogli się nachwalić skrzyni biegów, która nawet w czasie przejazdu przez grząski teren nie wymaga przechodzenia w tryb manualny. Chwalili także układ jezdny, dobrze tłumiący nierówności, a przy tym zapewniający pewne prowadzenie. Spodobał im się też układ kabiny z jednym łóżkiem i stosunkowo duża ilością przestrzeni. Co za to im się nie spodobało, to jakość wykonania wnętrza. Faktycznie trzeba przyznać, że plastiki użyte w kabinie testowego FM to już nie jest to, do czego Volvo przyzwyczaiło nas w pojazdach poprzedniej generacji.

Istotne jest też oczywiście zużycie paliwa. Tutaj Volvo FM prezentowało się bardzo ciekawie. Szczególnie na krótkich trasach, gdzie jazda z jednostajną prędkością występuje niezmiernie rzadko, 450-konny silnik typu D11 okazywał się bardzo oszczędny.

Euro-Trans zamierza w tym roku wymienić zauważalną część swojej floty. Importerzy testowanych pojazdów mają o co walczyć. Euro-Trans to dzisiaj 200 zestawów z wywrotkami, 80 betonomieszarek, 40 cementowozów oraz 40 pomp do betonu. Pojazdy te przypisane są do 16 baz transportowych na terenie całego kraju, przewożąc około 8 mln ton ładunków rocznie.

Krótki film prezentujący obecny park maszyn: