Euro-Trans testuje pierwszy ciągnik siodłowy Scania XT – to budowlany wariant modelu G450 Highline

scania_g450_xt_eurotrans_1

Za sprawą testu przeprowadzanego przez firmę Euro-Trans, już od kilku tygodni po Polsce jeździ bardzo ciekawy zestaw z wywrotką. Ciągnik siodłowy to tutaj Scania G450 z typoszeregu XT, a więc najnowsza konstrukcja szwedzkiej marki. Przypomnę bowiem, że światowa premiera serii XT miała miejsce mniej niż dwa miesiące temu.

Warszawska firma otrzymała możliwość testowania pierwszego w Polsce ciągnika siodłowego z serii XT. Będzie on sprawdzany aż do 8 grudnia, wykonując przewozy w najróżniejszych warunkach. Przygotowano między innymi tydzień miejskiej jazdy po Warszawie, wjeżdżanie na rozmaite budowy, pracę przy rozładowywaniu wagonów kolejowych, czy przejazdy po wietrznych trasach nadmorskich.

Warto zwrócić uwagę także na konfigurację. Choć omawiany ciągnik ma układ osi 4×2 oraz podwyższony dach typu Highline, nadal jest to konstrukcja typowo budowlana. W porównaniu do pojazdów szosowych mamy bowiem grubsza ramę oraz zautomatyzowaną skrzynię biegów z pedałem sprzęgła, przeznaczonym do ruszania w grząskim terenie. Samochód wyróżniają też inne obudowy lusterek, przeszklona tylna ściana, okratowanie reflektorów, przednie opony w rozmiarze 385/65R22.5, czy oczywiście metalowy zderzak.

scania_g450_xt_eurotrans_3

Poza zewnętrznymi elementami wymienionymi powyżej, a także ciemniejszą tapicerką wnętrza, kabina to taka sama konstrukcja, jak ta kilka dni temu prezentowana przeze mnie tutaj. Mamy tutaj więc tunel silnika o wysokości 33,5 cm, ale za to też łatwiejsze wsiadanie i lepszą widoczność. Sam silnik to jednostka 13-litrowa, o mocy 450 KM, podczas gdy masa własna, według ważenia przeprowadzonego przez Euro-Trans, wynosi 8240 kilogramów.

Jeśli Euro-Trans oceni ten pojazd pozytywnie, Scanie z serii XT mogą stać się popularnym widokiem na polskich drogach. Tylko w przyszłym roku firma planuje bowiem wymianę około 30 pojazdów, odmładzając swoją bardzo liczną flotę. Żeby dać Wam pewien pogląd – dzisiaj Euro-Trans to 200 zestawów z wywrotkami, 80 betonomieszarek, 40 cementowozów oraz 40 pomp do betonu. Pojazdy te przypisane są do 16 baz transportowych na terenie całego kraju, przewożąc około 8 mln ton ładunków rocznie.

scania_g450_xt_eurotrans_2