DAF CF 450 na testach w firmie Euro-Trans – kolejny ciągnik sprawdzany przed większym zamówieniem

daf_cf_testy_euro-trans_1

Ciężarówki marki DAF raczej nie są częstym widokiem na polskich budowach. Teraz jednak ma szansę się to zmienić, jako że DAF postanowił mocniej wejść na rynek pojazdów specjalistycznych oraz do ruchu lokalnego. A przy okazji nowy CF 450 trafił na testy do firmy Euro-Trans, mającej jedną z największych budowlanych flot w Polsce.

W listopadzie (tutaj) pisałem o zupełnie nowej Scanii z serii XT, testowanej przez Euro-Trans na drogach całego kraju. Te próby już się jednak zakończyły, a miejsce Scanii zajął testowy DAF, widoczny na powyższym zdjęciu. Jest to ciągnik siodłowy z niską kabiną, idealnie pasujący pod samowyładowczą naczepę. Choć trzeba też zaznaczyć, że nie jest to typowo budowlana wersja Construction, z metalowymi zderzakami, a po prostu ciągnik do użytku na utwardzonych drogach.

Samochód wyposażono w 450-konny wariant silnik MX-11 i przednie zawieszenie na resorach. Do tego doszła nowa skrzynia biegów typu TraXon, przełożenie osi tylnej 2,38 oraz tempomat przewidujący topografię terenu. Wraz z aluminiowymi felgami Alcoa oraz instalacją do wywrotu waży to 6850 kilogramów. Jeśli natomiast chodzi o komfort kierowców, to mogą oni liczyć m.in. na automatyczną klimatyzację oraz lodówkę umieszczoną pod łóżkiem.

A skoro już o kierowcach mowa, warto zasięgnąć ich opinii. Jak poinformowała mnie firma Euro-Trans, osoby mające okazję jeździć nowym CF-em zwróciły uwagę na następujące zalety:

– kabina jest dobrze wyciszona i komfortowa;

– pomimo niewielkich rozmiarów zewnętrznych, sporo w niej miejsca;

– widoczność z kabiny oraz lusterka są bez zarzutu;

– zawieszenie jest dosyć miękkie i sprawdza się poza asfaltem;

– skrzynia biegów działa płynnie i szybko podejmuje decyzje.

Były też oczywiście wady. Tutaj kierowcy zwrócili uwagę na bardzo słabe działanie hamulca silnikowego, niestety typowe dla silnika MX-11. Ponadto mieli oni pewne uwagi co do przewidywania terenu przez tempomat.

scania_g450_xt_eurotrans_1

Dla wyjaśnienia jeszcze dodam, że Euro-Trans zamierza w tym roku wymienić zauważalną część swojej floty. Dlatego też postanowiono dokładnie przetestować pojazdy wiodących producentów. Przedstawiciele tych marek mają o co walczyć, bo Euro-Trans to dzisiaj 200 zestawów z wywrotkami, 80 betonomieszarek, 40 cementowozów oraz 40 pomp do betonu. Pojazdy te przypisane są do 16 baz transportowych na terenie całego kraju, przewożąc około 8 mln ton ładunków rocznie.

Krótki film prezentujący firmową flotę: