Naczepy do piętrowego przewozu kontenerów: sukces testów i kolejne egzemplarze

Czerwcowy artykuł na ten temat znajdziecie pod tym linkiem.

Na początku czerwca Australijczycy zadziwili przewoźników kontenerowych z całego świata. W porcie Brisbane zaprezentowano bowiem zestaw, który umożliwia przewożenie kontenerów jeden na drugim, zabierając w ten sposób aż osiem „dwudziestek” jednocześnie. Dzisiaj można już natomiast powiedzieć, że pojazd ten sprawdza się w praktyce.

Niecały miesiąc po oficjalnej premierze, organizatorzy projektu obwieścili już zakończenie pierwszego etapu testów. Nie stwierdzono przy tym żadnych problemów eksploatacyjnych, nie doszło też do żadnego niebezpiecznego zdarzenia i tym samym ten pierwszy etap został określony sukcesem. Co natomiast oznacza to w kwestii planów na przyszłość? Ciężarówka nie tylko będzie kontynuowała swoją pracę, ale też projekt ulegnie rozszerzeniu. Producent naczep, firma O’Phree, przygotowuje już bowiem kolejne egzemplarze tej wyjątkowo wysokiej konstrukcji. Pozwoli to wydłużyć testowy zestaw do aż trzech naczep, zwiększając możliwości przewozowe do dwunastu kontenerów na raz, a także umożliwi rozpoczęcie prób w kolejnych australijskich portach, które wyraziły już takie zainteresowanie.

Wraz z powyższą informacją wyjawiono też szczegóły dotyczące konstrukcji naczep. Jak się okazuje, jest to sprzęt znacznie bardziej skomplikowany, niż można by pomyśleć w pierwszej chwili, dysponując cały szeregiem hydraulicznych, pneumatycznych oraz elektronicznych dodatków. Wymienia się przy tym między innymi inteligentne zawieszenie, z systemem zapobiegania nadmiernym przechyłom. W czasie pokonywania zakrętów poszczególne poduszki mają więc ulegać chwilowemu usztywnianiu. Cały zestaw objęty jest też zaawansowanym systemem sterowania, obsługiwanym poprzez panel dodatkowy w ciągniku. To właśnie za jego pośrednictwem kierowca obsługuje ramiona do mocowania kontenerów, zabezpieczające górne „puszki” także przy dużych przeciążeniach. By natomiast zweryfikować skuteczność tych rozwiązań, konstrukcja przeszła badania na specjalnym symulatorze. Ten pozwolił potwierdzić zgodność z australijskimi normami odporności na przechyły, co stanowi nieodłączną część tamtejszych badań homologacyjnych.

A przy okazji możemy się też przyjrzeć tej konstrukcji nieco bliżej, jako że producent naczepy opublikował 2-minutowe nagranie z przejazdów. Widać tam jak ośmiocylindrowa Scania przewozi dwa piętra kontenerów na drogach otaczających terminale portowe w Brisbane. Są to drogi publiczne, więc wysoki na 7 metrów zestaw musiał uzyskać w tym celu specjalne, stałe zezwolenie, pozwalające obsługiwać trasy w bezpośrednim sąsiedztwie portu. Dokument ten jak najbardziej został wydany, ale zezwolił wyłącznie na przewóz pustych kontenerów, w obawie przed zbyt wysoko umieszczonym środkiem ciężkości. Niemniej transport pustych „puszek” to naprawdę zauważalna część przyportowych operacji, więc pracy dla omawianego zestawu na pewno nie zabraknie.

Omawiane nagranie (do obejrzenia też tutaj):

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez thedrakegroup (@thedrakegroup_au)