Model Fiata 190 NC w kolorystyce Pekaes Warszawa – już za tydzień w sklepach

Gdy rok temu DeAgostini przygotowywało serię „Kultowe Ciężarówki PRL-u”, zapytano mnie jakie modele chętnie dopisałbym do listy. Nad pierwszą odpowiedzią nie musiałem się długo zastanawiać – od razu do głowy przyszedł mi Fiat 190 NC, w żółto-niebieskich barwach Pekaes Warszawa. W końcu to właśnie ta ciężarówka odrodziła pamięć o polskim transporcie na Bliski Wschód, występując w opowieści „Tirem do Iranu”, spisanej przez byłego kierowcę Adama Frąckowiaka.

Propozycja z Fiatem została zaakceptowana i model ten przewidziano dla 18. numeru z serii. Jego oficjalna premiera odbędzie się 29 września, a więc już za nieco ponad tydzień. Będzie to model w sporej skali 1:43 (kilkanaście centymetrów), z malowaniem upodobnionym do pojazdów Pekaesu, choć niestety pozbawiony przyczepy. Standardowa cena to 64,90 lub 69,90 zł, a do zakupu trzeba niestety odpowiednio się przygotować.

W założeniu serie DeAgostini trafiają do prenumeratorów, którzy cyklicznie otrzymują kolejne modele i płacą za nie po 64,90 zł. Do takiej prenumeraty można dołączyć w dowolnym momencie i chętni na Fiata nadal mogą to robić. Można przy tym wskazać, że chce się rozpocząć wysyłki właśnie od 18. numeru, a następnie można zrezygnować z prenumeraty w dowolnym momencie. Nie ma więc potrzeby późniejszego kontynuowania opłat za całą serię.

Tak ma wyglądać model:

Istnieje też możliwość zakupienia samego Fiata, znajdując go w jednym z lokalnych sklepów i zostawiając przy kasie 69,90 zł. Dzięki temu nie trzeba wiązać się wydawcą, choć w praktyce dostępność w sklepach może okazać się bardzo utrudniona. Popularne modele szybko się wyprzedają, a następnie da się je spotkać na prywatnych aukcjach internetowych, ze znacznie wyższymi cenami. Dla przykładu, wydany w kwietniu model Stara 200 osiąga już na Allegro trzycyfrowe ceny, choć standardowo też kosztował 64,90 lub 69,90 zł.

Lista kolejnych modeli znajduje się pod tym linkiem, pod zakładką „W kolejnych numerach”. Po Fiacie będą to między innymi Star 1142 (13 października), Jelcz 640 (27 października) oraz Praga V3S (10 listopada). Zamówienia prenumeraty dokonuje się pod tym linkiem (przypominam, że Fiat ma numer 18), natomiast sieci handlowe sprzedające pojedyncze numery to przede wszystkim Ruch, Kolporter, Inmedio oraz Empik.

A jeśli nie znacie jeszcze opowieści pana Frąckowiaka, to serdecznie zachęcam do lektury. W zakładce Tirem do Iranu znajdziecie zarówno możliwość zakupu wersji książkowej, jak i przeczytania wersji cyfrowej, opublikowanej na stronie w ponad czterdziestu odcinkach (do pierwszego przejdziecie tutaj).