Mercedes-Benz Sprinter jako ciągnik siodłowy prosto od dealera – 2 litry i 8,75 tony

Gdy rynek jest odpowiednio duży, 3,5-tonowe ciągniki mogą trafić nawet do standardowej oferty. Pokazuje to przykład Szwajcarii, gdzie oficjalne przedstawicielstwo Mercedes-Benz Vans właśnie wprowadza do sprzedaży nowy ciągnik na bazie Sprintera.

Wersja ta została przygotowana specjalnie z myślą o szwajcarskim rynku, gdzie istnieje spore zapotrzebowanie na bardzo lekkie zestawy. Będzie można ją zamówić po prostu u krajowych dealerów, od razu otrzymując pełne oprzyrządowanie do pracy z naczepami, bez konieczności odwiedzania jakiegokolwiek zewnętrznego zabudowcy, czy innej firmy modyfikującej.

Na liście wyposażenia znalazł się między innymi kompresor powietrza marki Larag Wil. Jest on niezbędny, by pojazd mógł obsługiwać cięższe od siebie naczepy, wyposażone w pneumatyczne hamulce. Oczywiście nie zabrakło też siodła i tablicy z przyłączami, natomiast oferta na przykład systemów elektronicznych ma być identyczna jak w zwykłych Sprinterach pod zabudowę. Co też ważne, klient będzie mógł liczyć na pełną gwarancję producenta, jako że cały osprzęt ciągnika został zatwierdzony przez Mercedes-Benz Vans.

Pod względem technicznym, bazą szwajcarskiego ciągnika jest Sprinter w najcięższej i najmocniejszej wersji 519 CDI. Oferuje ona 2-litrowy silnik biturbo, rozwijający 190 KM i 450 Nm, a także wyposażona jest w technicznie 5,5-tonowe podwozie. Niemniej w przypadku ciągnika DMC obniża się do 3,5 tony, by cały zestaw z naczepą mógł być prowadzony na prawo jazdy kategorii B+E. Za to maksymalne DMC całego zestawu – w szwajcarskich warunkach, według informacji Mercedes-Benz Vans Schweiz – ma wynosić do 8,75 tony.