Mercedes-Benz eEconic na testach w Warszawie – miesiąc z elektryczną śmieciarką

Po 26 latach od premiery Mercedes-Benz Econic, pozostaje jedną z najbardziej nietypowych ciężarówek na europejskim rynku. Od dwóch dni w Warszawie można natomiast spotkać podwójnie specjalistyczny egzemplarz, mianowicie Econica w wersji elektrycznej.

MPO Warszawa zdecydowało się na miesięczny test modelu eEconic 300L, a więc całkowicie elektrycznej odmiany o długim rozstawie osi. Pojazd został przekazany do prób wraz z zabudową Ekocel Medium X4 i będzie wykorzystywany na gęsto zabudowanej trasie, obejmującej centrum miasta i liczącej około 70 kilometrów. Dotychczas była to trasa obsługiwana przez ciężarówkę spalinową, więc test ma na celu bezpośrednie porównanie dwóch rodzajów napędu.

Mercedes-Benz eEconic 300L wyposażony jest w akumulatory o pojemności 336 kWh. W innej branży pozwoliłoby to na przejechanie około 150-200 kilometrów, ale w przypadku zbiórki odpadów komunalnych wynik na pewno będzie znacznie niższy. Trzeba tutaj bowiem uwzględnić pracę przystawki mocy, zasilającej wrzutnik oraz prasę zabudowy. Za to pod względem nadwoziowym nadal jest to typowy Econic – z niskowejściową kabiną, z drzwiami niczym z autobusu i z nawet czterema miejscami dla załogi.

Warto podkreślić, że MPO Warszawa po prostu musi pozyskać ciężarówki elektryczne, z uwagi na wymagania dla przewoźników obsługujących duże powiaty oraz gminy. Zgodnie z nimi, nawet 30 procent flot będzie musiało mieć w 2025 roku napęd bezemisyjny.