DFDS chce przejąć Ekol Logistics – to będzie transakcja warta ponad miliard złotych

W transporcie między Turcją a Unią Europejską dojdzie do bardzo dużego przejęcia. Firma Ekol Logistics ma zostać wchłonięta przez DFDS, a efektem tej transakcji będzie powstanie drogowo-morskiego giganta.

Tureckie przedsiębiorstwo Ekol Logistics już od lat specjalizuje się w transporcie drogowym do krajów unijnych. Wykorzystuje się przy tym oddziały w dziesięciu państwach, w tym między innymi w Polsce, łącznie posiadające ponad 2 tys. ciągników i zatrudniające około 3,7 tys. osób. Za to duńska firma DFDS była dotychczas obecna na turecko-unijnym rynku promowym, za stałych sprawą połączeń między portami w Turcji, Grecji, Francji oraz Włoszech.

Połączenia promowe DFDS na trasach do Turcji:

Zgodnie z zawartym wczoraj porozumieniem, obie te działalności mają teraz zostać połączone. DFDS zamierza bowiem kupić Ekol Logistics za kwotę około 260 milionów euro (1,1 miliarda złotych). Transakcja ma objąć całą flotę firmy, wszystkie oddziały oraz stałe zlecenia, przez co DFDS automatycznie stanie się prawdziwym gigantem turecko-unijnego transportu.

Co ciekawe, Ekol Logistics sprzedawany jest w nienajlepszej kondycji finansowej. W ubiegłym roku firma odnotowała wyraźny spadek marży, do poziomu zaledwie 2,5 procenta (według wyliczeń EBIT, na bazie 470 milionów euro przychodu). DFDS od razu przedstawił więc plan uzdrowienia finansów, do 2027 roku chcąc przywrócić około 5-procentową marżę. Zakłada się też, że przedsiębiorstwo skorzysta na wzroście wymiany handlowej między Unią Europejską a Turcją, do 2028 roku mającym wynosić nawet 14 procent.

Tak duże przejęcie wymaga zatwierdzenia przez organizacje antymonopolowe. W Turcji odpowiednią zgodę już uzyskano, natomiast Unia Europejska ma jej udzielić do początku czwartego kwartału bieżącego roku. Wtedy też całe przejęcie może stać się faktem.