Mercedes-Benz Axor nowej generacji – silnik Euro 6 i nawiązania do większych modeli

Mija już dziesięć lat, od kiedy Mercedes-Benz Axor został wycofany z unijnego rynku. Krótko później pojazd wycofano też z Turcji, gdzie swego czasu cieszył się on ogromną popularnością. Jest jednak pewien rynek na świecie, gdzie pożegnanie z Axorem nadal nie nastąpiło, choć było już nawet oficjalnie zapowiadane. Mowa tutaj o Brazylii, gdzie mniejszy, lżejszy oraz tańszy kuzyn Actrosa ma zaraz doczekać się nowej, już trzeciej generacji.

Axor pierwszej generacji:

Axor drugiej generacji:

Trzecia generacja na testach:

Lokalny portal „Midia Truck Brasil” opublikował zdjęcie testowego egzemplarza, stojącego na parkingu gdzieś w okolicach Rio de Janeiro. Był to ciągnik w konfiguracji 4×2, wyposażony w katalizator typowy dla silników Euro 6 i mający całkowicie oklejoną kabinę. Niemniej pomimo tego kamuflażu dało się wyraźnie zobaczyć linie nadwozia. Wyglądały one na połączenie starej kabiny Axora z przednim zderzakiem pochodzącym z najnowszych generacji modeli Actros lub Arocs.

Brazylijczycy przewidują, żen nowy Axor zadebiutuje na rynku w 2024 roku. Pojazd ma być bardzo ważny dla ich rynku, gdyż konkuruje z niezmiernie popularnym Volkswagenem Constellation (niedawno prezentowanym przeze mnie tutaj). Wyjaśnię też, że w Brazylii wymaga się obecnie silników Euro 6, co może tłumaczyć wspomniany katalizator. Czy natomiast nowy Axor może wrócić także do Europy? Na ten temat nie ma obecnie żadnych wzmianek. Gdyby jednak zarząd Mercedesa zdecydował się na taki krok, model ten mógł nawiązać konkurencję z nowym Fordem F-Line, też wyposażonym w węższą kabinę (opisywanym tutaj).

Volkswagen Constellation:

Dopiero co pokazany Ford F-Line: