Niemieccy przewoźnicy ściągną kierowców spoza UE – zmiana w systemie wizowymi

Niemcy już od kilku lat zapowiadają wpuszczenie pozaunijnych kierowców na swój rynek pracy. Teraz zapowiedzi zaczynają się zaś przekształcać w rzeczywistość, za sprawą zmiany przygotowanej w systemie wydawania wiz.

Dotychczas niemiecką wizę mógł uzyskać tylko ten kierowca ciężarówki, który w procesie składania dokumentów okazał prawo jazdy z kraju unijnego, a także unijną kwalifikację wstępną. A że takich uprawnień nie da się pozyskać poza Unią Europejską, w praktyce uzyskanie takiej wizy było dla kierowców z większości krajów po prostu niemożliwe.

Teraz sytuacja ta ulegnie jednak zmianie. Jak podaje bowiem magazyn branżowy „VerkehrsRundschau”, niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych przygotowało nowe wytyczne, znoszące powyższa zasadę. Zamiast tego do uzyskania wizy ma wystarczyć deklaracja niemieckiego pracodawcy, potwierdzająca, że dana osoba jest z zawodu kierowcą ciężarówki. Następnie pracodawca będzie też musiał zadbać o to, by wyrobić nowo przybyłemu kierowcy wspomniane uprawnienia.

Nowe instrukcje już w najbliższym czasie mają zostać przekazane konsulatom, odpowiedzialnym za wydawanie wiz. Niemieccy przewoźnicy przewidują, że może to przyspieszyć napływ na przykład kierowców z Ukrainy lub Mołdawii. To natomiast zapowiada się jak ważna zmiana dla Polaków, w tym zarówno dla polskich przewoźników zatrudniających Ukraińców, jak i dla polskich kierowców zatrudnionych w Niemczech.