MAN TGS jako wywrotka i betoniarka jednocześnie – wymienne nadwozia w praktyce

Możliwość wykonania jak największej ilości zadań bez ponoszenia przy tym dodatkowych nakładów finansowych – to zdanie mogłoby być jedną z definicji efektywnego transportu. Dlatego teraz przyjrzymy się MAN-owi TGS, który w zależności od potrzeb może być zarówno wywrotką, jak i betonomieszarką, wykonujące te dwie prace naprzemiennie.

Prezentowany MAN to czteroosiowy wariant TGS 35.510, wyposażony w dzienną kabinę, napęd 8×4 oraz najmocniejszą, 510-konną odmianę 12,4-litrowego silnika. Pojazd przekazano ostatnio do francuskiej firmy J.C. Kempf & Fils i trafił on tam z podwójnym zestawem zabudów, umieszczonych na specjalnych ramach pomocniczych i wyposażonych w rozkładane podpory.

Pierwsza z tych zabudów to trójstronna wywrotka z dwuskrzydłowymi drzwiami tylnymi. To też sprawia, że pojazd może sprawdzić się nie tylko przy przewozie materiałów sypkich, ale z powodzeniem załadujemy na niego także towar paletowy, z użyciem wózka widłowego. Drugim nadwoziem jest natomiast betonomieszarka wykonana na podzespołach renomowanej, niemieckiej marki Putzmeister.

Za przygotowanie tych wymiennych nadwozi odpowiadała francuska firma zabudowująca Carrosserie Dorgler. Choć warto też zaznaczyć, ze podobne konstrukcje powstają również i w Polsce. Ledwie w ubiegłym tygodniu coś podobnego zaprezentowała podkielecka firma KH-Kipper, prezentując na 7-minutowym filmie jak odbywa się cały proces wymiany zabudów.