Łopata turbiny wiatrowej przewożona ponad drzewami – europejski sprzęt w Japonii

Belgijsko-włoska naczepa z własnym napędem, szwedzki ciągnik z „V-ósemką”, ładunek skierowany wysoko w powietrze, wyjątkowo zaawansowany system stabilizacji, a do tego japońskie rejestracje – wszystko to stworzyło zestaw, który ma być zupełnie pierwszym tego typu egzemplarzem na świecie.

Za całym projektem stoi japońska firma Jousai UnyuKiko, specjalizująca się w transporcie ładunków ponadnormatywnych. W ostatnim czasie otrzymała ona zlecenie na przewóz turbin wiatrowych w głąb wyspy Ikitsuki, co wiązało się z ruchem po typowo górskich, krętych i gęsto zarośniętych drogach. Dlatego skorzystano tam z wyjątkowego zestawu, mającego ograniczone wymiary zewnętrzne, a przy tym zdolnego przewieźć kilkudziesięciometrowy ładunek.

Bazą całego zestawu był ciągnik siodłowy marki Scania. Wyposażono go w silnik typu V8 oraz układ osi 6×6, choć i to mogło się okazać niewystarczające dla pokonania wyspiarskich wzniesień. Dlatego za ciągnikiem podpięto belgijską naczepę Faymonville ModulMAX AP-M, wyposażoną w tak zwany Power Pack Unit, a więc własny silnik diesla. Wspomagał on zestaw przy prędkościach do 15 km/h, dzięki czemu nie trzeba było podpinać kolejnego, dodatkowego ciągnika. W środkowej części naczepy umieszczono natomiast włoski adapter Cometto BladeMAX650, specjalnie stworzony dla łopat turbin wiatrowych. Umożliwia on pochylenie ładunku w pionie o 90 stopni, obrót łopaty wokół własnej osi o 360 stopni, a także odchylenie na boki w zakresie 20 stopni. To pozwala ustawić ładunek na przykład ponad drzewami, mieszcząc się dzięki temu na nawet bardzo ciasnych zakrętach.

Oczywiście wszystko to nie jest takie proste, jak mogłoby wyglądać na pierwszy rzut oka. Dla przykładu, by przejazd z uniesionym ładunkiem nie skończył się wywróceniem zestawu, adapter Cometto BladeMAX650 dostarczany jest w parze z bardzo zaawansowanym systemem pomiaru stabilności. Na bieżąco dopasowuje on środek ciężkości naczepy do aktualnych potrzeb, a jednocześnie przekazuje stosowne informacje do operatora ciężarówki. Sama naczepa posiada też specjalistyczne, opatentowane zawieszenie, by pomimo niewielkich wymiarów zapewnić odpowiednie parametry przewozowe. I tak pojedyncza linia osi może znieść 45-tonowe obciążenie, skok zawieszenia to aż 65 centymetrów, a bazowa szerokość podwozia wynosi równe 3 metry.

Wyspa Ikitsuki na mapie: