Kontrola zestawu z 24 tonami stali – za duży odstęp do ściany i zakaz dalszej jazdy

Zdjęcia: Verkehrsdirektion Koblenz

Niemieckie kontrole zabezpieczenia ładunków znane są z wyjątkowo restrykcyjnego charakteru. Co natomiast było problemem w tym przypadku, skoro na zdjęciu widać dziesięć pasów i fragmenty mat antypoślizgowych? Jak się okazało, nieprawidłowości nie dotyczyły tutaj tylko mocowania ładunku, ale też jego ogólnego ustawienia.

Zacznijmy od wyjaśnienia, że kontrola miała miejsce we wtorek po południu, na niemieckiej autostradzie A3 pod miejscowością Sessenhausen. Zatrzymany zestaw okazał się przewozić 24-tonowy ładunek stali i zmierzał z nim z Holandii na południe Niemiec. Jak tez wspomniałem, kierowca zabezpieczył ten towar pasami i miał do dyspozycji maty antypoślizgowe. Problem jednak w tym, że już w procesie załadunku stal znalazła się zbyt daleko od przedniej ściany, tworząc tym samym niczym niewypełnioną, wolną przestrzeń. W efekcie, gdyby tylko doszło do wypadku lub awaryjnego hamowania, stal mogłaby się przesunąć, nabrać prędkości, przebić ścianę i spowodować bardzo groźne uszkodzenia.

Kolejne zdjęcia z kontroli:

Poza tym zasadniczym problemem, Niemcy stwierdzili też niewłaściwe użycie mat antypoślizgowych (tego nie sprecyzowano), a także uszkodzenie tarcz hamulcowych na wszystkich trzech osiach naczepy. Dalszy przejazd został przy tym zakazany, naczepę sklasyfikowano do natychmiastowej naprawy, a umiejscowienie stali wymagało poprawienia. Uwzględniając towarzyszące wszystkiemu tonaże, zapowiadało to kosztowną i czasochłonną operację. Jeśli natomiast chodzi o finansowe kary, to zapowiedziano je zarówno dla właściciela ciężarówki, jak i dla samego kierowcy. Konkretne kwoty nie zostały przy tym podane.

By zobrazować jakie zagrożenie Niemcy mieli na myśli, poniżej zamieszczam zdjęcie transportu, w którym 23 tony stali przebiły ścianę naczepy przy gwałtownym hamowaniu. To tylko jeden z wielu takich przykładów, które opisywałem w artykułach. Znane są nawet dwa szczególne przypadki, w których ładunek tak bardzo zdeformował ciągniki, że uniemożliwiał kierowcom opuszczenie kabin. Znajdziecie je pod następującymi linkami: Ładunek przebił ścianę naczepy i trafił w kabinę ciągnika – wypadek z niedzielnego wyjazdu oraz Gwałtowne hamowanie z ładunkiem stali – kierowca utknął w zdeformowanej kabinie