Kögel wprowadza do oferty wywrotki z napędzanymi osiami – to hydrauliczny system SAF TRAK

Idea napędzania osi w naczepach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ubiegły rok, z racji targów IAA w Hanowerze, stał pod znakiem naczepowych silników elektrycznych. Z prototypami takich rozwiązań wyszły wówczas firmy Bosch oraz SAF, a wszystko opisywałem tutaj oraz tutaj. Poza tym nie należy zapominać o dodatkowym napędzie hydraulicznym, zaprezentowanym przez firmę SAF już w 2015 roku.

Właśnie to ostatnie rozwiązanie, czyli hydrauliczny napęd napędowej osi, znajdziecie na liście opcjonalnego wyposażenia nowych wywrotek marki Kögel. Pojazdy te zostaną zaprezentowane na zbliżających się targach Bauma 2019, tworząc nową serię o nazwie KTT. Jest to skrót Kögel Trucker Tipper.

Jak natomiast będzie działał wspomniany napęd? Jak już wyjaśniałem kiedyś w tym artykule, przy osi znajdą się niewielkie silniki hydrauliczne. Ciśnienie wprawi w nich w ruch niewielkie tłoki, dzięki czemu koła zaczną się kręcić i dostarczą zestawowi dodatkową trakcję.

Co ważne, hydrauliczny napęd będzie korzystał z pompy umieszczonej na ciągniku. Skorzysta on więc z tego samego układu, co siłownik do podnoszenia wywrotki w czasie rozładunku. Dzięki temu naczepa z hydraulicznie napędzaną osią SAF TRAK jest o tylko 200 kilogramów cięższa, niż pojazd bez tego rozwiązania.

Główną zaletą omawianej technologii ma być właśnie połączenie niskiej masy własnej oraz bardzo dobrej trakcji. Mając napęd także w ostatniej osi naczepy, nawet zestaw z ciągnikiem typu 4×2 będzie w stanie przejechać przez grząski teren. Jednocześnie masa całego zestawu będzie znacznie niższa, niż przy zastosowaniu ciągnika czteronapędowego.

Oto pokaz działania osi SAF TRAK: