Nowy Ford Transit Custom dla polskiej policji – „Praetorian” to prototyp radiowozu uniwersalnego

Nowy Ford Transit Custom ma szansę na karierę w polskiej policji. Jak na razie policyjna wersja jest jeszcze prototypem, lecz już w najbliższy poniedziałek rozpoczną się testy w codziennym użytku. Odbędą się one w Poznaniu, potrwają okrągły miesiąc i obejmą cztery różne jednostki.

Opisywany samochód otrzymał nazwę „Praetorian”, nawiązując do kohorty pretoriańskiej, stanowiącą straż przyboczną cesarza starożytnego Rzymu. Przyznacie, że brzmi to dosyć górnolotnie 😉 Niemniej cechy nowego auta będą jak najbardziej przyziemne. Ma się on wyróżniać głównie funkcjonalnością, osiągnięta dzięki 20 autorskim rozwiązaniom.

W zależności od potrzeb, wnętrze będzie można wykorzystywać na różne sposoby. Gdy samochód ruszy na patrol, w przedniej partii pojazdu znajdziemy dwa fotele, środkowa część będzie pełniła formę mobilnego biura, a na tył wstawi się klatkę pozwalającą na bezpieczny przewóz zatrzymanych.

Gdy natomiast policja będzie musiała obsłużyć mecz lub koncert, wnętrze zostanie przygotowane do wersji wypadowej. Układ foteli zostanie wówczas zmieniony na łącznie ośmioosobowy, z czego sześć miejsc pojawi się w części środkowej. W tylnej partii  natomiast, zamiast klatki, znajdzie się stelaż do przewozu specjalistycznego wyposażenia.

Pod każdym fotelem ma się znajdować zamykany schowek na kask oraz rzeczy osobiste funkcjonariuszy. W aucie są też liczne gniazda prądowe, a przód nadwozia wyróżnia się dedykowanym orurowaniem. Dopasowano je specjalnie do nadwozia Forda, a także wzbogacono o LED-ową belkę świetlną.

A po co to wszystko? Możliwość łatwego konfigurowania wnętrza i zmienienia go w zależności od potrzeb, pozwoli policji na spore oszczędności. Jeden pojazd będzie mógł bowiem pełnić różne role, a mniejsza flota łatwiej obsłuży rozmaite zadania.

Opisywany prototyp został stworzony w ramach projektu badawczo-rozwojowego, przez konsorcjum trzech partnerów: Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego (koordynator), Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (partner naukowy) i Domu Samochodowego GERMAZ (partner przemysłowy).