Schmitz Cargobull przejmie Van Hoola? Upada specjalista od cystern i kontenerów

Belgijska firma Van Hool, będąca popularnym producentem autobusów oraz naczep, przechodzi w stan upadłości. Kondycja finansowa przedsiębiorstwa ma być tak trudna, że w obecnej formie prawdopodobnie nie da się go już uratować. To natomiast może zapowiadać bardzo ciekawe przejęcia. 

Jak donoszą już belgijskie media, upadający Van Hool może zostać sprzedany w dwóch częściach. Dział autobusy mógłby w tym scenariuszu trafić do holenderskiej firmy VDL, wyrażającej już takie zainteresowanie. Za to część produkującą naczepy chciałby wówczas przejąć niemiecki Schmitz Cargobull.

W ostatnich latach Van Hool znany był głównie z produkcji cystern, naczep podkontenerowych oraz samych tank kontenerów. Poza tym firma realizowała wiele niekonwencjonalnych zamówień, dostarczając na przykład krótkie naczepy miejskie dla holenderskich przewoźników. Jeśli więc Schmitz Cargobull faktycznie przejmie tę belgijską działalność, wzbogaci się o doświadczony dział pojazdów specjalistycznych. 

Już w najbliższych dniach propozycje przejęcia mają zostać ocenione przez tymczasowy zarząd, sprawujący pieczę nad upadającym przedsiębiorstwem. Można się też spodziewać, że transakcja wymagałaby zatwierdzenia przez urzędy antymonopolowe. Dlatego cały proces może zająć nawet kilka miesięcy.