10-osiowa naczepa złożona z 6 modułów – belgijski sprzęt na amerykański rynek

Europejscy producenci naczep zdobywają coraz większą popularność w amerykańskim transporcie ponadgabarytowym. Stąd wyjątkowo ciekawa konfiguracja, pokazana ostatnio przez belgijską markę Faymonville.

Choć wygląd tamtejszych ciężarówek mógłby zapowiadać coś innego, amerykańskie przepisy są pod względem tonażowym często bardziej restrykcyjne niż nasze (oczywiście poza pewnymi wyjątkami). Standardowe DMC zestawu w ruchu międzystanowym jest niższe niż nasze, a poza samymi naciskami osi ogromną rolę odgrywają też międzyosiowe odległości. Dlatego przy projektowaniu nowej naczepy Faymonville StreetMAX trzeba było zastosować bardzo skomplikowaną, kilkuczłonową konstrukcję.

Wszystkie człony naczepy na filmie:

Całość zaczyna się od trzyosiowego wózka dolly, podczepianego bezpośrednio do ciągnika. Wózek ten jest wyjątkowo długi, jako że jego osie trzeba było odsunąć na co najmniej 4,3 metra od osi ciągnika. Następnie na ten wózek nakłada się łabędzią szyję z przyłączami do platform, zdolną wytrzymać obciążenie 45,4 tony (110 tys. funtów). Same platformy są wymienne, by dopasować się do rodzaju oraz szerokości przewożonego ładunku

Za platformą podłącza się oczywiście tylny wózek, również mający konstrukcję trzyosiową. Ewentualnie można wpiąć w niego czwartą oś, zwaną „osiem jokerem”. I na tym naczepa się jednak nie kończy, gdyż z myślą o bardzo ciężkich ładunkach, wymagających dodatkowego rozłożenia nacisków, z tyłu można podpiąć jeszcze jeden trzyosiowy wózek, zwany „boosterem”. Towarzyszy mu bardzo długie przyłącze, gdyż odległość osi od poprzednika wózka znowu musi wynosić 4,3 metra. Ponadto jest to przyłącze z hydraulicznym siłownikiem, przenoszącym obciążenie z reszty naczepy.

Wszystko to łącznie daje nam dziewięć lub dziesięć osi, z czego każda może znieść 9,7-tony obciążenia (20 tys. funtów). Zastosowane są koła 19,5-calowe, naturalnie o podwójnym ogumieniu, a układ ich skrętu pracuje w zakresie 60 stopni. Potencjalnym przeznaczeniem takiej naczepy ma być transport maszyn budowlanych lub ciężkich żurawi, jak na poniższych grafikach.

Przykładowe zastosowania: