SAF wprowadzi do sprzedaży osie wytwarzające prąd – napędzą one agregat lub całą naczepę

Firma SAF Holland przygotowała aż dwie naczepowe osie z elektrycznym napędem. Konstrukcje te mają trafić do powszechnej sprzedaży, wpisując się w potrzeby dwóch grup przewoźników.

Zasada działania obu osi jest taka sama. Odzyskują one energię z układu hamowania, na zasadzie tak zwanej „rekuperacji”. Energia z hamulców przeistaczana jest w prąd i w ten sposób otrzymujemy praktycznie darmowe źródło zasilania. Do czego natomiast można ten prąd wykorzystać? Tutaj wszystko będzie zależało od wariantu, na który się zdecydujemy.

Pierwsza oś nosi nazwę SAF TRAKr i stworzono ją z myślą o naczepach chłodniczych. 400-voltowy generator pracuje tutaj na potrzeby agregatu chłodniczego, zapewniając mu cichą i ekologiczną pracę. W efekcie zaś, silnik spalinowy agregatu będzie musiał włączać się znacznie rzadziej, zużywając mniej paliwa i będąc mniej uciążliwym pod względem hałasu.

Druga opcja to oś o nazwie SAF TRAKe. Tutaj prąd trafia do silnika elektrycznego o mocy 147kW, czyli niemal 200 KM. Jednostka ta napędza koła naczepy, odciążając silnik spalinowy ciągnika. W efekcie zużycie paliwa ma być zauważalnie niższe, przy jednoczesnej poprawie dynamiki.

Obie osie mają być przygotowane pod koła 19,5 oraz 22,5 cala. W ofercie mają być hamulce tarczowe lub bębnowe, a modularna konstrukcja ma umożliwiać montaż w różnego rodzaju naczepach. Ile natomiast będzie trzeba za to zapłacić, kiedy dokładnie osie trafią do sprzedaży i jaka będzie ich masa? Te szczegóły nie są jeszcze znane.

Podobny system firmy Bosch opisywałem niedawno tutaj.

SAF TRAKr:

SAF TRAKe: