Kamaz 5490 z kabiną oraz silnikiem Mercedesa w najbliższych tygodniach trafi w Polsce do sprzedaży

40ton_truck_spotters_0905_12

Pisząc poranny artykuł Kamaz 5460 zarejestrowany w Iranie i spotkany we Włoszech i chcąc uniknąć takiej modelowej wpadki jak w tekście Zabytkowy Kamaz 5511 nową wizytówką firmy Wichot Transport, wszedłem na stronę internetową oficjalnego przedstawicielstwa marki Kamaz w Polsce. I tam spotkała mnie bardzo ciekawa niespodzianka – w dziale „Ciągniki Siodłowe” prezentowany jest model 5490, znany także jako M1842 i podpisany słowami „w sprzedaży od III KW 2015”. To natomiast oznacza, że rosyjska wariacja na bazie Mercedesa Axora już wkrótce oficjalnie wyjedzie na polskie drogi.

Ciężarówka sprzedawana w Rosji już od około dwóch lat ma oferować naszym przewoźnikom sprawdzoną technikę w atrakcyjnej cenie. W tym celu na rosyjskim podwoziu postawiono 428-konny silnik firmy Mercedes-Benz, sprawdzony na całym świecie OM457LA, zaś nad nim zamocowano podwyższoną kabinę sypialną prosto z modelu Axor. Do tego dodana została jeszcze ręczna, 16-biegowa skrzynia ZF, turbosprężarka marki Borg, czy między innymi układ hamulcowy Knorr Bremse lub Wabco i tak powstała rosyjsko-niemiecka ciężarówka o masie własnej 7,9 tony. Całość zgodna jest naturalnie tylko z normami Euro 5, choć to najwyraźniej nie stanowi dla firmy Kamaz Polska większego problemu – jak niedawno pisałem, polski importer rosyjskich ciężarówek z powodzeniem wprowadza na rynek kolejne euro-piątki, korzystając przy tym zapewne z jakiegoś zwolnienia. Rosyjskie ceny opisywanego Kamaza prezentowałem w artykule Ceny ciężarówek w Rosji: Hyundai Xcient, Kamaz 5490, Ford Cargo, Howo A7 i Dongfeng KL.

Poniżej można zobaczyć reklamę modelu 5490, prezentującą między innymi jego wnętrze, podczas gdy u góry widzicie fotografię tego modelu w kwietniu ubiegłego roku wykonaną w Mszczonowie, oczywiście przez grupę Truck-Spotters.eu.