Kabina typu Spojtrak w nowej wersji, umożliwiającej wyprostowanie się wewnątrz pojazdu

Możliwość wyprostowania się we wnętrzu samochodów ciężarowych to już dzisiaj norma. Nawet modele z lżejszej klasy wagowej coraz częściej otrzymują podwyższone dachy, bardzo lubiane przez kierowców. Czy zaś doczekamy się czegoś takiego także w przypadku „busów”?

Dotychczas auta dostawcze z możliwością wyprostowania się wewnątrz były wielką rzadkością. Producenci kabin sypialnych unikają bowiem wycinania fabrycznych dachów, gdyż jest to poważna ingerencja w konstrukcję. Owszem, jak najbardziej zdarzają się takie modyfikacje – jak na przykład prezentowane tutaj oraz tutaj – lecz nigdy nie stały się one powszechnym widokiem.

Teraz jednak firma Spojkar wyszła z rozwiązaniem, które ma szansę naprawdę się spopularyzować. Jest to swoisty kompromis między stworzeniem wysokiego wnętrza a pozostawieniem fabrycznego dachu. Zamiast bowiem wycinać dach w całości, Spojkar wykonał w nim podłużny, bardzo szeroki otwór, przypominający kilkukrotnie powiększone wejście do „kurnika”.

Korzystając z tego otworu, kierowca będzie mógł się wyprostować wewnątrz pojazdu. Poruszanie się wewnątrz powinno być ułatwione, a ponadto przez otwór dostaniemy się na drugie, górne łóżko. Z drugiej zaś strony, spora część dachu szoferki pozostawiona jest na miejscu, co na pewno korzystnie wpływa na sztywność konstrukcji.

Jak na razie opisywane rozwiązanie dostępne jest dla Iveco Daily. Spojkar oferuje je jako rozwinięcie swojej popularnej kabiny o nazwie Spojtrak. Poniżej możecie też zobaczyć przykład takiej realizacji, przygotowanej z firmą NPS Nadwozia Pojazdów Specjalnych.

Widoczny na fotografiach samochód to 7-tonowa laweta na podwoziu Iveco Daily 72C. Co dosyć nietypowe, klient zażyczył sobie ten pojazd ze Spojtrakiem opisanego powyżej typu, a jednocześnie z aż trzema miejscami siedzącymi. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, by kabinę tę otrzymać w parze z dwoma pojedynczymi fotelami.