Już 500 sztuk Mercedesów Actrosów SLT – to ciągniki pod 250-tonowe zestawy

Mercedes-Benz Actros SLT obchodzi jubileusz. Niecałe siedem lat po zaprezentowaniu tego pojazdu, do klienta przekazano pięćsetny egzemplarz.

Pod skrótem 4163 SLT kryje się specjalistyczna ciężarówka do transportu ponadnormatywnego, produkowana częściowo w Niemczech i częściowo we Francji. W niemieckiej fabryce przygotowuje się bazowy pojazd, w formie trzyosiowego ciągnika z wydłużoną ramą. Następnie zaś ciężarówka trafia do francuskiego Molsheim, gdzie Mercedes-Benz ma swój specjalistyczny zakład CTT (Custom Tailored Trucks – Ciężarówki Dostosowane na Zamówienie). Tam montuje się dodatkową oś skrętną, specjalne wzmocnienia podwozia oraz zakabinową wieżę z dodatkowym miejscem na zbiorniki i osprzęt.

W efekcie powstaje ciężki, czteroosiowy ciągnik, mogący pracować w nawet 250-tonowych zestawach. Ciężarówka wyposażona jest w 15,6-litrowy silnik o mocy 625 KM, a do tego dochodzi zautomatyzowana skrzynia biegów, „turbosprzęgło” oraz retarder. To sprzęgło przekazuje napęd poprzez płyn hydrauliczny, co oznacza bezpieczniejsze i płynniejsze ruszanie z miejsca. Retarder pozwala hamować ciężarówkę z siłą równą 980 KM, a we wspomnianej wieży znajdziemy między innymi elementy rozbudowanego układu chłodzenia, obejmujący swoim działaniem zarówno napęd, jak i hydraulikę.

Wszystkich tych elementów nie zabrakło na pokładzie egzemplarza z numerem 500. Ponadto ciężarówka otrzymała największą kabinę typu Gigaspace, lusterka zamiast kamer MirrorCam oraz aż trzy panele fotowoltaiczne, obejmujące większość dachu. Zapewnią one prąd dla wyposażenia ciężarówki, takiego jak na przykład klimatyzacja postojowa. A że ponadnormatywne ciągniki bardzo często pauzują za dnia, w czasie gdy temperatury są wyższe, a na kabinę świeci słońce, wydaje się to wyjątkowo dobrym pomysłem.

Jubileuszowa ciężarówka trafiła do niemieckiej firmy Transport-Service Beitinger, wyspecjalizowanej w przewozach ponadnormatywnych. Ma ona w swojej flocie już starsze egzemplarze Actrosów SLT i można je spotkać między innymi z ładunkami bardzo ciężkich maszyn budowlanych.