Jenz HackThor, czyli MAN TGS z unoszoną kabiną, centralnym fotelem i kuchenką

Rębaki do drewna już od lat widuje się z dwoma typami kabin. Są to albo ciężarowe nadwozia z dodatkowym przestrzeleniem na tylnej ścianie, albo konstrukcje adaptowane wprost z maszyn rolniczych. Teraz pojawiła się też jednak trzecia opcja, tym razem od podstaw stworzona z myślą o drewnie.

Za wszystkim stoi niemiecka firma Jenz, bardzo popularna w europejskiej branży leśnej. Jej rębaki cieszą się już na tyle dużym popytem, że przedsiębiorstwo postanowiło zrobić ukłon w stronę kierowców i przygotować dla nich dedykowane miejsce pracy. Miało ono być wygodniejsze do jazdy niż wspomniane już nadwozia rolnicze, a jednocześnie praktyczniejsze przy rąbaniu niż zmodyfikowane nadwozia z ciężarówek.

Jenz HackThor, bo tak został nazwany pojazd, bazuje na MAN-ie TGS, ale nadwoziowe podobieństwa z ciężarówkami kończą się już na przednim zderzaku. Powyżej zamontowano nową konstrukcję, która dzieli się na stałą podstawę i hydraulicznie podnoszoną kabinę. Dzięki dwóm siłownikom kierowca-operator może mieć wzrok na wysokości nawet 7 metrów, a jednocześnie miejsce jego pracy odsuwa się od zabudowy. Coś takiego, w połączeniu z pełnym przeszkleniem na trzech ścianach, zapewnia doskonały widok na pracę rębaka.

Wewnątrz kabiny wygospodarowano trzy strefy, do których kierowca obraca się na pojedynczym, centralnie umieszczonym fotelu. Strefa pierwsza to miejsce do prowadzenia, gdzie wykorzystano nieco zmodyfikowaną deskę rozdzielczą z MAN-a TGS. Strefa druga znajduje się w prawym tylnym rogu kabiny, przewidując pulpit do sterowania rębakiem. Za to w strefie trzeciej, w lewym tylnym rogu, znajdziemy szafkę z ekspresem do kawy i kuchenkę mikrofalową zawieszoną pod sufitem. Wszystko to połączono z systemem podgrzewanej podłogi oraz rozbudowanym sprzętem audio.

Dwa krótkie filmy:

@jfc.pictures Jenz HackThor #jenz #jenzcrew #jenzhacker #jenzhackthor #HackThor #woodchipper #biomasse #chippertruck #chippertruckhybrid #jenzhacker #hackschnitzelsinddiebestenschnitzel #holzhäcksler #holzhacken #agritechnica #landwirtschaft #landleben #agritechnica2023 #leidenschaft #farmer #farmer #agrartechnik #agrar #agripics #agriculture #lohner #lohnerromantik #agrar #agrarfotografie #agrarfotos #power #leistung #schub #grabogang #farmtok #landtechnikvideos ♬ Originalton – JFC.Pictures

@klaasmitk Hübsches Ding der neue Hackthor von JENZ Das Kabinenkonzept ist der absolute Wahnsinn, zu sehen auf der Agritechnica Seeed Ding . Dave Mile Remix – Dave Mile

Dla porównania, dwie dotychczasowe kabiny (ciężarowa i rolnicza):