Nowy „kurnik” dla trzech modeli ciężarówek – szerokie wycięcie i łóżko na pasach

Ciężarówki z sypialniami na dachu dziennej kabiny z roku na rok stają się w Europie coraz rzadszym widokiem. Trzeba też przyznać, że sami kierowcy raczej za tym rozwiązaniem nie tęsknią. Niemniej pewna nisza w rynku ewidentnie jeszcze istnieje, jako że polska firma Spojkar właśnie pokazała nową konstrukcję tego typu, wyróżniającą się sposobem montażu łóżka.

Niefabryczne, dachowe sypialnie zwykle mają łóżka zamontowane na stale i wycięty w nich, niewielki otwór wejściowych. Szoferka i sypialnia są w takim układzie zupełnie oddzielnymi przestrzeniami. Zaprezentowany dzisiaj Spojkar Glob SuperStream oferuje natomiast jednolity układ, przywodzący na myśl fabryczną kabinę typu Eurotrotter, dostępną niegdyś dla Volva F10 oraz F12 (opisywaną tutaj). Szoferka i sypialnia tworzą przy tym wspólna przestrzeń, wycięcie dachu obejmuje niemal całą szerokość kabiny, a łóżko opuszcza się na pasach, tylko na czas nocnego wypoczynku.

Zdjęcia wnętrza:

Wizualizacja zewnętrzna:

Taki system pozwolił zamontować podobne schowki, jak w ciężarówkach ze zwykłymi, dłuższymi kabinami. To trzy zamykane przestrzenie umieszczone tuż nad przednią szybą. Kierowca ma też możliwość wyprostowania się na niemal całej szerokości wnętrza, oczywiście w momencie, gdy łóżko będzie złożone. Jeśli natomiast chodzi o wspinanie się na materac, to odbędzie się to w przerwie między łóżkiem a wspomnianymi już schowkami. Dokładne wymiary tej przerwy Spojkar pozostawia do decyzji klienta, więc może to być zarówno wąskie przejście (jak na zdjęciach), jak i przerwa o pełnej szerokości.

Spojkar Glob SuperStream został zaprojektowany z myślą o pojazdach trzech marek, wykorzystujących dokładnie tę samą konstrukcję szoferki. To DAF LF/XB, Renault Midlum/Gamy D, a także Volvo FL. Cała trójka dopiero co przeszła pewną modernizację i otrzymała nowe systemy elektroniczne, więc zapewne pozostanie na rynku jeszcze przez dobre kilka lat. Tymczasem już w przyszłym roku to holendersko-francusko-szwedzkie nadwozie będzie obchodziło 25-lecie swojej rynkowej premiery.

DAF XB (LF po modernizacji):

Renault Gamy D w najnowszej wersji:

Volvo FL w najnowszej wersji: