Jak przystosować naczepę do autopilota – projekt z rządowym budżetem na 4,7 mln euro

O autopilotach dla ciągników siodłowych napisano w ostatnich latach całe tomy. Za to nigdy wcześniej nie słyszałem o projekcie, w którym przygotowaniem do autopilota poddawano by naczepę. Dopiero teraz takim projektem wyszła firma BPW, uzyskującym przy tym rządowe, niemieckie dofinansowanie.

Przez najbliższe kilka miesięcy, do końca stycznia 2023 roku, firma BPW będzie prowadziła projekt badawczy o nazwie „IdenT”. Jego celem jest stwierdzenie, w jakim zakresie i w jaki sposób naczepy wymagają przystosowania do pracy w zestawach z autopilotami. BPW bowiem wychodzi z założenia, że automatyzacja samego ciągnika nie będzie w przyszłości wystarczająca. Kamery, radary i inteligentne sterowniki miałyby pojawić się także w naczepach, zapewniając w ten sposób większe bezpieczeństwo i pewniejsze prowadzenie kompletnego zestawu. Byłoby to szczególnie potrzebne w tym scenariuszu, który zakłada całkowite wyeliminowanie kierowców z kabin pojazdów.

Omawiany projekt uzyskał finansowanie od niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu, na kwotę 4,7 miliona euro. Przyznanie tych funduszy argumentowano potencjalnie dużym wpływem projektu na rozwój zautomatyzowanych ciężarówek i ich przyszłą eksploatację w niemieckim transporcie.

A że również dzisiaj opublikowałem artykuł o dramatycznym stanie niemieckich parkingów dla ciężarówek, stwierdzonym w testach ADAC, nie mogę się też powstrzymać przed pewnym porównaniem. Otóż takie 5 milionów euro byłoby też wystarczające, by przeprowadzić solidny remont jednego parkingu, taki jak w następującym artykule: Dwa niemieckie parkingi przebudowane za 10 mln euro – jak wyglądają i ile mają miejsc