OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 5 Marzec, 2019

Iveco zostanie przejęte przez chińskie Geely, będące właścicielem Volvo Cars? Podobno coś jest na rzeczy

W nawiązaniu do tekstów:

Chińczycy częściowo wykupili Volvo Trucks – firma Geely będzie miała 8,2 proc. udziałów w Volvo AB

Mercedes częściowo wykupiony przez Chińczyków – Geely przejęło 9,7 proc. udziałów w koncernie Daimler

W świecie wielkich koncernów pojawiły się bardzo interesujące plotki. I to plotki nie byle jakie, gdyż omawia je między innymi renomowana agencja informacyjna „Reuters”.

Wszystko dotyczy grupy CNH Industrial, kontrolowanej przez koncern Fiat i dysponującej między innymi marką Iveco. Zgodnie z tymi plotkami, CNH rozważa sprzedaż Iveco, a potencjalnym kupcem ma być chiński koncern Geely Automobile Holdings.

Samo wykupienie przez Chińczyków byłoby już rzeczą bardzo ciekawą. Jeszcze ciekawszy byłby jednak fakt, że Geely zrobiłoby kolejny krok ku przejęciu europejskiego przemysłu motoryzacyjnego. By to zrozumieć, trzeba zrobić małe podsumowanie.

Zacznijmy od 2010 roku, gdy Geely przejęło pełne udziały w firmie Volvo Cars, produkującej samochody osobowe. Mówi się przy tym, że pod chińskim władaniem, a zwłaszcza z chińskim budżetem, Volvo Cars naprawdę nabrało wiatru w żagle, osiągając rekordy sprzedaży.

W 2017 roku Geely przejęło dwie legendy brytyjskiej motoryzacji, z branży samochodów sportowych oraz użytkowych. Mianowicie, chiński koncern stał się właścicielem firm Lotus oraz London Taxi Company. Ta ostatnia firma przeszła po transakcji na produkcję taksówek elektrycznych, powszechnie dzisiaj spotykanych w Londynie.

Pod koniec 2017 roku, Geely poinformowało też o wykupieniu 8,2 proc. udziałów w Volvo Trucks. Chińczycy tłumaczyli wówczas, że świetnie im się współpracuje ze Szwedami i chcieli rozszerzyć tę współpracę także o ciężarówki.

Kilka miesięcy później, zimą 2018 roku, ta sama firma kupiła zaś 9,7 proc. udziałów w niemieckim Daimlerze. W ten sposób Geely chciało zbliżyć się z Mercedesem w zakresie prac nad samochodami elektrycznymi. A przy okazji stało się największym udziałowcem w strukturze Daimlera.

Czy jednak Iveco faktycznie zostanie przejęte przez Geely? Liczne włoskie media podają, że jest to jak najbardziej prawdopodobne. Jak jeden z argumentów wymienia się między innymi fakt, że nowym prezesem Iveco został człowiek mający ogromne doświadczenie w fuzjach oraz we współpracy z Chińczykami. Co więcej, wraz z Iveco, firma Geely mogłaby przejąć od Fiata także słynne Maserati.

Z drugiej strony, samo Geely oficjalnie wszystkiemu zaprzeczyło. Firma poinformowała agencję „Reuters”, że nie ma żadnych planów odnośnie Iveco. Niemniej tak wielkie transakcje często próbuje się utrzymać w tajemnicy, więc zaprzeczenia ze strony Geely nie dają żadnej pewności.

Sama marka Geely skupia się na autach osobowych. Dla przykładu, oto Geely Emgrand X7 Sport oraz Geely Emgrand GL: