Chińczycy częściowo wykupili Volvo Trucks – firma Geely będzie miała 8,2 proc. udziałów w Volvo AB

Volvo FH Performance Edition

Zaczniemy od małego wyjaśnienia. Jeszcze dwie dekady temu, do 1999 roku, w Szwecji działała tylko jedna firma Volvo AB. Produkowała ona samochody osobowe, ciężarówki, autobusy, a także maszyny budowlane. W 1999 roku doszło do jednak do poważnej zmiany, jako że dział wytwarzania samochodów osobowych wyodrębniono i sprzedano. Otrzymał on nazwę Volvo Cars i stał się własnością koncernu Ford. Następnie zaś, w 2010 roku, również Ford postanowił sprzedać Volvo Cars. Szwedzki producent aut osobowych po raz kolejny zmienił więc właściciela, trafiając pod władanie chińskiej firmy Geely. I tak też pozostaje do dziś.

Reszta koncernu Volvo AB pozostała w szwedzkich rękach. Mowa tutaj o firmie wytwarzającej ciężarówki, autobusy oraz maszyny budowlane, pod markami Volvo Trucks, Renault Trucks, Mack Trucks, Volvo Buses oraz Volvo Maszyny Budowlane. Można więc powiedzieć, że choć na osobowych i ciężarowych Volvach widzimy dzisiaj ten sam znaczek, są to produkty dwóch kompletnie odrębnych firm. A przynajmniej tak było dotychczas…

Dotychczas, bo świat właśnie obiegła sensacyjna wiadomość. Chiński koncern Geely zainteresował się także producentem ciężarówek, wykupując w Volvo AB 8,2 proc. udziałów. Chińczycy zapłacili za tę transakcję 3,3 miliarda dolarów, przy okazji stając się w szwedzkiej firmie drugim największym udziałowcem.

A skąd ten pomysł? Sama firma Geely tłumaczy się pozytywnym doświadczeniami z Volvo Cars. Chińczykom dobrze współpracuje się ze Szwedami i bardzo podoba im się szwedzkie podejście do motoryzacji. Szukając więc kolejnej firmy do (częściowego) przejęcia, Geely zainteresowało się właśnie Volvo AB, z marką Volvo Trucks na czele. Tymczasem samo Volvo Trucks ma nadzieję, że Chińczycy wspomogą je w rozwoju najnowszych technologii. Mowa tutaj o samochodach z silnikami elektrycznymi, a także o systemach zwanych autopilotami.

Czy Geely skończy na tym 8,2 proc., czy może będzie chciało przejąć kolejne udziały, ostatecznie całkowicie wchłaniając wszystkie ciężarowe marki? Czy pod chińskim władaniem Volvo Trucks oraz Volvo Cars ponownie zostaną zjednoczone? Tego jak na razie nie wiadomo.

Poniżej: nowy Mack Anthem, opisywany tutaj

mack_anthem_2017_07