Coraz mniej osób ma zawodowe prawo jazdy, a średnia wieku tylko rośnie – obrazowe statystyki z Holandii

Jak bardzo zawód kierowcy traci na popularności? Centralne Biuro Statystyczne z Holandii opublikowało liczby, które dają na ten temat pewien pogląd. I choć holenderskie realia ekonomiczne wyraźnie różnią się od polskich, uznałem, że może Was to zainteresować.

1 stycznia 2018 roku prawem jazdy na samochody ciężarowe dysponowało w Holandii 580 tys. osób. Dla porównania, 1 stycznia 2014 roku liczba ta wynosiła około 650 tysięcy. Innymi słowy, mamy tutaj spadek o około 13 procent.

Jeszcze ciekawiej robi się w przypadku uprawnień na autobusy. Tymi 1 stycznia 2018 roku dysponowało 285 tys. osób. Dla porównania, cztery lata wcześniej wynik ten był o aż 22 proc. wyższy.

Skąd tak duże spadki? Przede wszystkim wynikają one z braku popularności tego zawodu wśród młodych osób. Wielu starszych kierowców przechodzi na emerytury, a zastępstwa dla nich nie przybywa.

Według holenderskich statystyk, aż 62 proc. osób posiadających prawo jazdy na ciężarówki ma co najmniej 50 lat. Dla porównania, osoby w wieku do 30 lat stanowią tylko 6 proc. całości.

W przypadku autobusów struktura wieku jest zaś naprawdę krytyczna. Tutaj okazuje się, że aż 92 proc. posiadaczy prawa jazdy ma co najmniej 50 lat, podczas gdy tylko 1 proc. jest przed 30-tką.