Iveco S-Way otrzyma autopilota z Kalifornii. Firma przygotuje też stacje z wodorem

Dopiero co pojawiła się informacja o zerwaniu rozmów w sprawie przejęcia Iveco przez chińskiego FAW-a. Tłumaczono przy tym, że właściciel Iveco – koncern CNH – dostrzega wystarczający potencjał do samodzielnego rozwoju firmy. A dzisiaj możemy już zobaczyć co przewidują te rozwojowe plany.

1. Autopiloty

Iveco podpisało porozumienie o współpracy z firmą Plus, mającą swoją siedzibę w Kalifornii i specjalizującą się w automatyzowaniu samochodów ciężarowych. W ramach tej umowy, Iveco S-Way ma otrzymać autopilota o nazwie PlusDrive, wyręczającego kierowcę w czasie jazdy po autostradach. Za to Iveco dostarczy układy napędowe na LNG, które Plus wykorzysta w swoich dalszych badaniach.

Tutaj dodam, że autopilot marki Plus ma już za sobą testy 17 amerykańskich Stanach. W Chinach jest natomiast szykowany do komercyjnego użytku, jeszcze przed końcem tego roku mając trafić do ciągnika siodłowego FAW J7+. Będzie to pierwsza na świecie seryjnie produkowana ciężarówka z pełnym autopilotem, umożliwiająca puszczenie kierownicy na aż 150 tys. kilometrów chińskich dróg. Jak więc widać, choć FAW nie przejmie Iveco, obie marki będą dzieliły część nowoczesnych technologii.

2. Stacje tankowania wodoru

Druga sprawa dotyczy jazdy na wodorze. Jak wiadomo, Iveco posiada część udziałów w firmie Nikola, czyli amerykańskiego twórcy wodorowych ciężarówek. Z tego też powodu Nikola Tre, przygotowywana obecnie do sprzedaży w Europie oraz Ameryce, jest tak naprawdę zmodyfikowanym S-Wayem. A teraz Iveco oraz Nikola zapowiedziały, że wspólnie stworzą sieć dystrybucji wodoru na terenie Europy.

By zrealizować ten plan, Iveco oraz Nikola zaprosiły do współpracy firmę OGE. Jest to specjalista od sieci przesyłania gazu, tylko w Niemczech mający instalacje o łącznej długości 12 tys. kilometrów. Wspólnie firmy mają zbudować zupełnie nową sieć przesyłania wodoru, jego magazynowania oraz sprzedaży. Wszystko ma być ukierunkowane na dostawy dla samochodów ciężarowych, a z sieci mają korzystać także pojazdy innych marek.

Kiedy natomiast można spodziewać się konkretów, z otwieraniem pierwszych stacji? Niestety, jak na razie nie podaje się tutaj żadnych konkretów.