Iveco S-Way 570 z „salonką” znaną ze Stralisa – to już dzisiaj bardzo rzadki widok

Zdjęcia: Iveco Odense

Iveco Stralis bardzo często występowało w wersjach nazywanych „salonką”. Dolne łóżko miało wówczas konstrukcję trzyczęściową, przekształcając się w stolik i dwa prowizoryczne fotele. Wielu kierowców polubiło to rozwiązanie, zwłaszcza jeśli łączyli jazdę z prowadzeniem własnej firmy, a więc też z pracą na komputerze. Inni jednak narzekali, gdyż trzyczęściowy materac nie był aż tak wygodny jak pojedyncze, a wolna przestrzeń na nogi znacznie zmniejszała lodówkę.

Ta druga grupa najwyraźniej okazała się silniejsza. Gdy bowiem zaprezentowano nowy model S-Way, a więc następcę Stralisa, popularność „salonek” ewidentnie się zmniejszyła. Sam nie widziałem jeszcze na żywo S-Waya, który miałby w kabinie układ opisany powyżej. Nie odnotowałem tego nawet w przypadku samochodów testowych. Nie przypominam sobie też takiego pojazdu na zdjęciach, za wyjątkiem pokazowej, eksperymentalnej wersji „Fit Cab”, z pokładową siłownią. Z pewnym zaskoczeniem przyjąłem więc egzemplarz, który wydano w tym tygodniu u duńskiego dealera Iveco Odense.

Jak to u Skandynawów, duński przewoźnik Lars Christensen postawił na bardzo bogatą opcję. Jego nowy ciągnik ma najmocniejszy w gamie silnik, o mocy 570 koni. Podwozie skonfigurowano w wersji 6×2, z trzecią osią wleczoną, jednocześnie stosując skrócone osłony międzyosiowe oraz obudowę tylnego podestu. Jest też pakiet dodatkowej izolacji termicznej, pełna lista systemów wspomagających jazdę, dalekosiężne oświetlenie LED, polerowana atrapa chłodnicy, czy kamera martwego pola, z obiektywem zamontowanym pod prawym lusterkiem. A do tego wszystko dochodzi właśnie „salonka”, z rozkładanym stolikiem, trzyczęściowym materacem i wąską lodówką obok kierowcy.

Omawiany samochód otrzymał instalację hydrauliczną, dzięki której będzie ciągał naczepę-wywrotkę. Dołączy przy tym do floty, gdzie Iveco jest już dobrze znane, choć dotychczas wybierano raczej słabsze warianty, jak na przykład Stralis 480.

Wspomniana wersja „FitCab”, prezentowana w następującym artykule: Iveco S-Way z siłownią na testach u przewoźnika – to opcja dla aktywnych kierowców