ITD nie przestaje rosnąć: umowa z wojskiem oraz SOP, nowy oddział, nowe radiowozy

Inspekcja Transportu Drogowego wyrasta na coraz większą potegę. Służba odpowiedzialna za kontrole przewoźników co rusz informuje o kolejnych nowościach i tylko w ciągu ostatnich kilku dni pojawiły się trzy doniesienia, o których opowiem Wam poniżej.

27 stycznia Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował o zawiązaniu współpracy z Siłami Zbrojonymi RP. Podpisana umowa przewiduje przede wszystkim wspólne prowadzenie szkoleń w zakresie ruchu drogowego, przewozów drogowych oraz obronności. Dzięki temu żołnierze mają zwiększyć swoją wiedzę o kontroli ciężarówek, by wykorzystać ją w nadzorze nad własnymi pojazdami.

Następnie, 2 lutego, Główny Inspektorat Transportu Drogowego podpisał umowę o współpracę ze Służbą Ochrony Państwa. Mowa tutaj o organizacji, która zastąpiła dawny BOR i opowiada przede wszystkim za bezpieczeństwo oraz transport polityków. Co natomiast przyniesie porozumienie GITD oraz SOP? Tutaj po raz kolejny zapowiada wspólne szkolenia, wzajemnie dla pracowników obu instytucji.

Abstrahując natomiast od wszystkich współpracy, w dniu dzisiejszym, czyli 3 lutego, Główny Inspektor Transportu Drogowego oficjalnie dokonał otwarcia nowego oddziału. Jest to placówka w Olkuszu, w województwie małopolskim, która będzie podlegała pod WITD Kraków, a przy tym uruchomi zespół terenowy w Chrzanowie. Ma to wzmocnić obecność inspekcji między Krakowem a Katowicami, w tym głównie na drodze krajowej nr 94, stanowiącej znacznie tańszą alternatywę dla autostrady A4. Przy okazji małopolscy inspektorzy otrzymali zaś nowe radiowozy, zabudowane na Renault Master i wyposażone między innymi w anteny do zdalnej kontroli tachografów (wyjaśniane tutaj), przenośne wagi osiowe oraz testery diagnostyczne.